Adalar'da göç sergisi açılıyor

Adalar'da göç sergisi açılıyor

“İstanbul’un ilk kent müzesi” unvanına sahip olan Adalar Müzesi tarafından düzenlenen Göç Bağlantıları 2012 Projesi adlı sergi 22 Aralık Cumartesi günü açılıyor. Küratörlüğünü Deniz Koç'un yaptığı sergi, Adalar Müzesi Büyükada Aya Nikola Hangar binaların

Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM üyesi Adalar Müzesi, Türkiye’de çağdaş anlamda kent müzelerinin geliştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği Kültürlerarası Diyalog Müzeler Programı’na sunduğu “Türkiye’de Kent Müzeciliği” adlı proje kapsamında “Göç Bağlantıları” sergisini düzenliyor.

 Hazırlıkları 2011 yılında başlayan, küratörlüğünü Deniz Koç’un yaptığı sergide, kentler arası yer değiştirme, insan hikâyeleri, yeni yaşam deneyimleri, paylaşım, yalnızlık, sevme ve sevilme bağlantıları, gidenlerin ve gelenlerin gözünden sunuluyor.

 

Avrupa’dan “Göç Esintileri”

Serginin Avrupa deneyimleri bölümü olan “Göç Esintileri”, İsveç’te yaşayan güncel sanatçı Hakan Akçura’yı konuk ediyor. Akçura’nın göçmen deneyimleri, sanatçının ilgi çekici video performansları ve fotoğraf çalışması ile birlikte sunuluyor.

 

Aynı bölümde yer alan proje destekçilerinden Kreuzberg Müzesi, Berlin’e Göçün 300 yılını interaktif video ve arşiv çalışmalarıyla özetlerken, proje ortağı Xanthi Folklor Müzesi ise, “Xanthi’den” başlığı ile sergiye katılıyor.

 

Sergi, hazırlıkları öncesinde Adalar Müzesi çalışanları Stockholm Nacka Kommun işbirliği ile HAMN Müzesi’nin organize ettiği müzecilik atölye çalışmalarına katıldı. İsveç ziyareti sırasında gerçekleştirdikleri İsveç’te yaşayan Türklerle yapılan Sözlü Tarih görüşmelerinden elde edilen filmler de sergide görülebilir.

 

 

İçimizdeki göç

Avrupa bağlantılarının yanı sıra Türkiye’den Adalar’a göçün iç bağlantıları da serginin ilgi çekici bir diğer bölümünü oluşturuyor. Proje kapsamında Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Belma Akşit ve Prof. Bahattin Akşit ile öğrencileri tarafından yürütülen araştırma ve belgeleme çalışmaları, ilginç grafikler, haritalar ve video performanslar eşliğinde sunuluyor.

 

Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Murat Güvenç’in hazırladığı haritaların 1990-2000 sayımları üzerinde yapılan incelemelere ve Adalar’dan çıkış yapan göçlerin nerelere yoğunlaştığını izlenebiliyor. Adalar’ın metropol içi konumuna ilişkin bu bulgularMetropol İçi Hareketlilikte Adalar'ın Özgün Yeri isimli haritalama çalışması ile sergileniyor.

 

Aynı bölümde Tarih Vakfı’nın fotoğraf ve belge arşivlerinden Adalar Müzesi ile paylaştığı görseller yer alırken, Adalar Müzesi’nin iki yıl önce Kültür Üniversitesi desteğiyle gerçekleştirdiği “Adalı Esnaflar” belgeleme videolarından hazırlanan klipler de izlenebilecek.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.