Adalar'dan “Bizi Yıkın“ Çağrısı

Adalar'dan “Bizi Yıkın“ Çağrısı

Henüz yasası çıkmadan belediyelerden kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na proje yağdı. İstanbul'da Büyükada ve Heybeliada için de dönüşüm istendi.


BELEDİYELERDEN "BİZİ YIKIN" ÇAĞRISI 
Önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanun Tasarısı', daha yasalaşmadan belediye ve valiliklerden  büyük ilgi gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na 81 ilden 400 kentsel dönüşüm projesi gönderildi.
Projeler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Düzce, Kocaeli, Sakarya gibi afet riski yüksek, gecekondulaşmanın yoğun olduğu iller dikkat çekti. Belediye ve valilikler, jeolojik, jeofizik, jeoteknik,mülkiyet hakkı, hak sahipliği gibi çalışmalarını da tamamlayarak riskli bölgelerle ilgili taleplerini Bakanlığa iletti.

ATAŞEHİR, ESENLER, ŞİŞLİ
İstanbul'dan yoğun başvuru var. Ataşehir Belediyesi Yeniçamlıca, Mimarsinan, Mevlana Mahalleri'nin bir kısmının kentsel dönüşüm planına dahil edilmesini istedi. İçerenköy Mahallesi Bostancı, Orta Sanayi Bölgesi, Örnek ve Esatpaşa Mahalleleri'nin riskli alanlar olduğu belirtildi.
Şişli Belediyesi, Kuştepe ve Ayazağa'nın gecekondu önleme bölgesi olduğunu ve kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini ifade etti. Küçükçekmece Belediyesi Halkalı, İnönü, İstasyon, Kanarya, Kartaltepe, Cennet, Yeşilova'nın bazı alt bölgeleri; Esenler Belediyesi ise Çiftehavuz ve Oruç Reis Mahalleleri'nde kentsel dönüşüm talep etti.

HEYBELİADA'DA İSKELE, KULÜP
İstanbul Valiliği, Bakanlığa gönderdiği projede, Heybeliada ve Büyükada için 'kentsel dönüşüm' dedi. Büyükada'da İDO İskelesi-Lokantalar sahili-Belediye-Balıkçı Barınağı ve Büyükada Su Sporları Kulübü'ne kadar olan sahil kesimine kentsel dönüşüm uygulanması istendi. 


BARINAK, ASKERİ LİSE, LİMAN
Heybeliada'da Askeri Çınar İskelesi-Heybeliada Su Sporları Kulübü'ne kadar olan sahil kesimi, Balıkçı Barınağı-Deniz Lisesi Komutanlığı-Askeri Afak Moral Tesisleri arası, Çam Limanı bölgesinin dahil edilmesi talep edildi. Burgazada'da Su İskelesi-6 No'lu plaja kadar olan kısım-Kalpazankaya mevkii ile Kınalıada'da Kınalıada batısı-Kınalıada Su Sporları Kulübü'ne kadar uzanan sahil-Jarden İskelesi civarı 'riskli' dendi.

DEMET 1 ETKİLENEBİLİR
Ankara Valiliği özellikle Yenimahalle'deki Demet 1. Bölgesi'nin olası afetlerden etkilenebileceğini ve kentsel dönüşüm alanı içerisine alınması gerektiğini belirtti. Valilik, ayrıca Sincan ve Polatlı'nın da listeye alınmasını istedi. Çankaya Belediyesi ise Bakanlığa gönderdiği projeyle Akpınar Mahallesi ve Arka Topraklık Mahallesi çevresinde heyelan tehlikesi nedeniyle yapılaşmaya izin vermediğini vurguladı. Bu alanların da kentsel dönüşüm kapsamına dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.

BİRLİKTE YAPABİLİRİZ
Projeleri değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin proje gönderirken daha fazla hazırlık yapmasını istedi. Yetkililer, belediyelerin sadece alan değil, belirlenen bölgede jeolojik, jeofizik, jeoteknik, mülkiyet haklığı, hak sahipliği gibi çalışmaların yapılmasını talep etti. Bakanı Erdoğan Bayraktar ise süreçte hiç kimsenin yetkisinin azalmayacağını, aksine belediyeler ve valilerle işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Bayraktar, 'Bunu bakanlık olarak tek başımıza yapamayız. Belediyelerle birlikte yapacağız. Hangi belediye daha becerikliyse, bize iyi proje getirirse o belediyelerle yürüyeceğiz' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.