Adı Ev Tekstili İşi Sektörel Tedarik

Adı Ev Tekstili İşi Sektörel Tedarik

Türkiye ekonomisinin lokomotif endüstrilerinden olan ve yıllık ihracatının yüzde 45’inden fazlasını EVTEKS Fuarı’nda sağladığı iş bağlantılarıyla gerçekleştiren ev tekstili sektörü, 16-20 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 18. EVTEKS Fuarı’nda bir

Tekstil sektöründeki son gelişmelerin sergilendiği, trend ve modaya yön veren ürünlerin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu EVTEKS İstanbul Ev Tekstili Fuarı,  Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) ve KOSGEB’in desteklerinde CNR Holding kuruluşlarından CNR Uluslararası Fuarcılık tarafından organize ediliyor.

Koridorlar bile kiraya verildi
Ev tekstili sektörünün ihracatında yüzde 45 gibi büyük bir paya sahip fuarın basın tanıtım toplantısında konuşan CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, “Bu yıl fuarımız 4 bin metrekare daha büyüyerek 60 bin metre kare alana ulaştı. Koridorlarımızı bile kiraya verdik. Bu sene katılımcı firma sayımıza da 150 yeni firmamız eklendi. Yaklaşık 1000 firmayı bulduk. 300 firma da açıkta kaldı” diye konuştu.

Otellerde yer kalmadı
EVTEKS fuarının turizme olan katkısına da değinen Ceyda Erem, bu yıl 125 bin profesyonelin beklendiği EVTEKS ziyaretçilerinin, kalacak otel bulamadıkları için evlerde pansiyoner olarak ağırlanacağını söyledi. Fuara katılan yabancı firma sayısının da artış gösterdiğini belirten Erem, “Bu yıl EVTEKS’e Kanada, Fransa, Portekiz, Rusya, Japonya, Kuveyt, Azerbaycan, Ürdün, Fas, Moldova, Tunus, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Suudi Arabistan, Avusturya, Kuveyt, İran, Rusya gibi ülkelerden 130 yabancı katılımcı var” dedi.

“Çinden firma alınmadı, ancak profesyonel ziyaretçi çok olacak”
Bu yıl Çinli firmaların fuara davet edilmediğini belirten Ceyda Erem, “Bizim Uzakdoğu firmaları ile hiçbir sıkıntımız yok. Avrupa standartlarında üretim yapan, piyasa fiyatlarında ürün satan bütün firmalara kapımız açık. Ancak Çinliler dünyanın her yerindeki fuarlara büyük ilgi gösteriyorlar. Çinli profesyonel ziyaretçilerden bu yıl da fuara yoğun ilgi var” diye konuştu.

2 milyar dolarlık ev tekstilini bavulda ihraç ettik
TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık da toplam 15 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye ev tekstili sektörü için fuarların olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Sektörümüz 700 bin kişiye istihdam sağlıyor. 2023’te 10 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmemiz için fuarların önemi büyük. Yıllık 5 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunun 2 milyar doları bavul ticareti olarak Kuzey Afrika ve sınır komşularına gerçekleştiriliyor” dedi.

EVTEKS’te harem kuruluyor
Ziyaretçilerine sunduğu içerikle de hafızalara kazınan Ev Tekstili Fuarı’nda, 2013 sezon trendlerinin sergileneceği Trend Alanı ile Türk, Alman ve İtalyan tasarım ofislerinin yer aldığı “DİZAYNİST” bölümü oluşturulacak. Ayrıca fuarda perde mekanizmalarına ilişkin ayrı bir bölüm açılacak. Sektördeki gelişmeler fuar kapsamında düzenlenecek seminerler aracılığıyla katılımcılarla paylaşılacak. TETSİAD Başkanı Küçükçalık, EVTEKS’te bu yıl ayrıca Osmanlı hareminin bire bir örneğinin oluşturulacağını söyledi. Bu alanda Osmanlı dönemindeki ihtişamlı halı, perde, kumaş, döşeme ve yatak konseptlerinin sergileneceğini dile getiren Küçükçalık,  ayrıca harem ağası ve cariyelerinde haremi tamamlayacak figürler olarak bu alanda yer alacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.