Ahmet Özer: 'Büyük Mağazalar Kanunu Çıksın'

Ahmet Özer: 'Büyük Mağazalar Kanunu Çıksın'

İstanbul Ticaret Odası Toptan Gıda İçecek ve Temizlik Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Özer, Şehr-i İstanbul Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Tekin ve Ekonomi Bölüm Sorumlusu Şahin Keskin’e verdiği özel röportajda Toptan Gıda Sektörü ’nün sorunları v

AVM’LER ESNAFI YOK ETTİ

Sektörün önündeki en büyük tehlike AVM olarak adlandırılan alışveriş merkezleridir. Bunlar yüzünden düne kadar 175 bin olan bakkal esnafından geriye bugün sadece 75 bini kaldı. 100 bin esnaf,  bakkal ve marketçilik sektöründe yok oldu gitti.


KAPIMIZDAKİ DÜŞMAN

 Bu rakam sadece bakkal ve marketçileri kapsayan kısmı iken, bugün ülkemiz tüccarı yaklaşık 90 sektörde kapımıza dayanmış olan bu büyük tehlikeyle karşı karşıya kalmış oldu.  1993’ten bu yana Toptan Gıda Sektöründe distribütörlük sistemiyle çalışıyoruz fakat aynı firmalar ile çalışamıyoruz. Maalesef  yüzlerce tüccarın gözlerimizin önünde yok olup gittiğini görmek bizlere büyük acılar yaşatıyor. AVM’ler karşısında kaybeden yerel esnaflarımız, marketlerimiz oluyor. Tarihimize bakıp ders çıkarabileceğimiz Cihan Devleti olan Osmanlı var. Osmanlı’nın çöküşünün temelinde yüzlerce neden aramamıza gerek yok. En büyük sebebi, o dönemki Galata Tüccarlarının bitirilmesiydi. Günümüze baktığımızda da farklı bir durum söz konusu değil malesef. Değişen zaman faktörleriyle birlikte insanımızın sosyal alanları sıkıştırılıp dev beton yığınlarına sığdırılıyor. Daha önceleri çoluk çocuk hafta sonları piknik yapmaya giden aileler artık AVM’ler deki restoran zincirlerini tercih eder oldular. Eski alışkanlıklarımızın, değerlerimizin yerini dev alışveriş merkezleri aldı. Her geçen gün bir yenisi açılan, her boş görülen yere kondurulan bu AVM’lerin yaratmış olduğu haksız rekabet ortamı yerli tüccarımızı isyan noktasına sürükledi. 

BÜYÜK MAĞAZALAR KANUNU ÇIKSIN

Bizler İTO Toptan Gıda İçecek ve Temizlik Komitesi olarak Büyük Mağazalar kanunun çıkmasını istiyoruz. Bu hususta devletin temas etmediğimiz organı kalmadı. Ancak bir adım dahi ilerleme kaydedemedik.  Bizlerin amacı bir kanunun çıkması ve belirli kriterler getirilip bu kriterler doğrultusunda yerel esnafın korunması, hayat bulması. Yerel esnaf olmaz ise yerel marka olmaz yerel markanız yok ise Ulusal markanız olmaz, Ulusal markası olmayan bir milletin hiçbir şeyi olamaz. Bu sebepten dolayı bir an önce Büyük Mağazalar Kanunu çıkarılmalı ve Tüccarlığı Türk Milletinin elinden bıraktırmamak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Bu mevzuda şuan başlangıç noktalarının oldukça gerisinde bulunduklarını belirten Ahmet Özer, “Büyük Patronların İşi” algısının aşılması gerektiği ve “tekelci kazanç” anlayışlarının bırakılıp bir an önce Devlet’in bu duruma el atması gerektiğini söyledi.

Şehr-i İstanbul
Şahin Keskin

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.