Arıkan: Herkes ‘Vicdan Muhasebesi’ yapmalı!

Arıkan: Herkes ‘Vicdan Muhasebesi’ yapmalı!

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan meslek yasasının kabul edilişinin 23’üncü yıldönümünde kritik bir eşiğe gelindiği uyarısında bulunarak “Artık angaryaların bitmesi, vesayete son verilmesi, oldu-bitti’lerin yaşanmaması

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan meslek yasalarının kabul edilişinin 23’üncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’nin “angaryalardan uzak, vesayetten arındırılmış bir muhasebe sistemine” ihtiyacı olduğunu söyledi.  İstanbul Taksim’de meslek mensuplarıyla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyup saygı duruşunda bulunan İSMMMO üyeleri siyasi iktidardan mesleki sorunlarına duyarlı olunmasını istedi.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan Mesleki Sorunlara Çözüm İstedi

3568 Sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’nun 13 Haziran 1989’da kabul edildiğini anımsatan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bugün gelinen aşamada mesleğin kritik bir eşikten geçtiğini, istedikleri önlemler alınmazsa Türkiye’nin ciddi kayıplar yaşayabileceği uyarısında bulundu. 

Türkiye genelinde; çalışma arkadaşları ve aileleriyle birlikte 500 bin kişilik bir muhasebe camiası bulunduğunu belirten İSMMMO Başkanı Arıkan; “Artık vicdan muhasebesi yapılacak bir noktaya geldik. Angaryaların bitmesi, vesayete son verilmesi, oldu-bitti’lerin yaşanmaması, mesleki geleceğimizin karartılmaması ve en önemlisi de, sosyal yaşamın onurlu bireyleri olduğumuzun unutulmamasını istiyoruz” diye konuştu. 

Arıkan çatı örgütleri TÜRMOB’la 83 il ve ilçede örgütlü, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Odaları olarak “bıçağın kemiğe dayandığı” bir eşiğe getirildiklerini vurguladı. 

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan meslektaşlar ve mesleğin geleceği açısından sorunları yıllardır dile getirdiklerini anımsatarak, Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilen ve çözüm beklenilen talepleri ise madde madde şöyle açıkladı: 

Angaryalar kaldırılsın.
Başta 5/4 olmak üzere meslek yasamızın anti demokratik hükümleri kaldırılsın.
TÜRMOB genel kurulunca kabul edilen yönetmeliklerimiz yayınlansın.
Sınav mağdurlarının ek sınav talebi yerine getirilsin.
Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezalarını kaldırılsın.
Müşteri Bildirim Listeleri kaldırılsın.
Son dönem geçici vergi beyanı kaldırılsın.
Meslek mensubu olmayanların da denetçi olmasına yol açabilecek, yeni TTK’nın 400’üncü maddesi değiştirilmesin.
Denetim sürecinde; yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri alınmasın.
E-beyanname şifresi mükelleflere değil, yalnızca meslek mensuplarına verilsin.
Meslek mensubunun KDV yükü azaltılsın.
Beyannamelerin imzalanmasıyla ilgili parasal sınırlandırılmalar kaldırılsın.
Serbest meslek uygulamasında Gelir KDV çelişkisi düzeltilsin.
Ücret tarifesinin yayınlanması yetkisi TÜRMOB’a bırakılsın.
Bakanlık vesayetine son verilsin.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan kayıtlı ekonomi ve vergi gelirlerinde başrol oyuncularından biri olan meslek mensuplarının taleplerinin yasal düzenlemelerle hayata geçirilmesiyle, asıl kazananın Türkiye olacağını ifade etti.

Beş bine yakın katılımın gerçekleştiği Taksim Atatürk Anıtı önündeki basın açıklamasından sonra; “Bağımsız Meslek, Demokratik Türkiye”, “Angaryalara hayır”, “Denetim Hakkı İstiyoruz” sloganlarıyla muhasebeciler Meydan’dan Tünel’e kadar yürüyüş gerçekleştirdiler.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.