Avrasya Maratonu'nda geri sayım

Avrasya Maratonu'nda geri sayım

Avrasya Maratonu Pazar günü koşulacak. İlk kez Vodafone sponsorluğunda koşulacak olan maratonun önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük 7 organizasyonu arasına girmesi hedefleniyor.

 34"üncü Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu öncesi İstanbul Kongre Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'nun artık dünyada önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. 

Gümüşdağ, İstanbul'un artık sadece büyükşehir olmadığını, bir dünya markası olduğunu belirterek, "Uluslararası etkinliklerde ilk akla gelen şehir İstanbul. Dünya şampiyonu bir maratonumuz var. Maraton artık dünyada 'İstanbul Maratonu' olarak biliniyor" şeklinde konuştu. 

Göksel Gümüşdağ, maratonun bu yıl ilk kez 'altın' kategoride gerçekleştirileceğini vurgulayarak, "Bu kategoride koşulan Avrupa'daki ilk 7 maratondan biri. Dünyada ilk 14 içindeyiz. İlk kez bir dünya şampiyonu maratonda koşacak. Gerek olimpiyat, gerekse Avrupa Şampiyonası için her zamankinden daha fazla önemsediğimiz bir organizasyon olacak. Maratonun bir başka özelliği, ilk kez uluslararası bir marka tarafından sponsorlukla desteklenmesi. Pazar günü 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu adıyla düzenlenecek. Gerek Londra, gerekse Berlin'deki organizasyonlardan daha fazla anılacaktır" diye konuştu. 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise, maratonun hem İstanbul, hem de Türk atletizmi için değerli bir marka olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: 

"Bunun yanında benim için de özel öneme sahip. Defalarca kendim de bu yarışta koştum. En iyi derecelerimden bazılarını bu yarışta yaptım. Koştuğum dönemden bugüne değişmeyen tek şey, maratonun 42 kilometre 195 metre olmasıdır. Bugün bu maraton elit atletlerin katılımıyla, fuarıyla, kısacası tüm unsurlarıyla sahip olduğu 'altın' kategoriyi hak ediyor. Ayrıca, Türk atletizmi de en başarılı yılını geride bırakıyor. Bizim sporcularımız da pazar günü yarışacak. En güçlü atletlerimiz ter dökecek. Bir kez daha gözümüz atletlerin derecelerinde olacak." 

50'ŞER BİN LİRA

İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Spor A.Ş.) Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ise, maratonda birinci gelecek sporculara 50'şer bin dolar para ödülü verileceğine dikkati çekerek, "Bu ilk 5 içindeki bir ödüldür. Halk yürüyüşünü 100 bin kişiyle donduracağız. Yarışı seyretmek isteyenler de 3 ayrı yerde kuracağımız platformdan yapılacak müzik yayınlarıyla eğlenceli anlar yaşayacaklar" dedi. 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt de 34 yıldır büyük çabalarla sporun aktif halinin sembolü olan maratona isim vermekten gurur duyduklarını dile getirdi. 

HEDEF İLK YEDİYE GİRMEK
Vodafone Türkiye olarak sadece teknolojik yatırımlar yapmayı planlamadıklarını kaydeden Öğüt, şu ifadeleri kullandı: "Bunun yanında spor ve kültür alanlarında da faaliyetten yanayız. Her yıl on binlerce sporcunun koştuğu şehir maratonlarının önemi çok büyük. Hem içinde bulundukları şehirlere, hem de insanlarına değer kattığını görüyoruz. New York Maratonu şehrin en büyük gelir kaynağı. Londra Maratonu hem şehre, hem ülkeye katkı veriyor. En kısa sürede Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'nu dünyanın en büyük 7 organizasyonundan biri haline getirmek için yola çıktık. 

Maratona büyük değer katabileceğimize inanıyoruz. İstanbul yoğun bir tempoya sahip. Bu nedenle her İstanbullu da sporcudur. Bu vesileyle bütün İstanbulluların 11 Kasım Pazar sabahı gelip Boğaziçi Köprüsü'nden bizimle birlikte geçmelerini bekliyoruz. Zorlu maratonda onların bir yıl boyunca gösterdikleri eforu hep birlikte kutlamak istiyoruz." 

MARATON 11 KASIM PAZAR GÜNÜ KOŞULACAK 

Bu yıl 34. kez gerçekleştirilecek ve Vodafone'un sponsor olmasıyla Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu ismini alan organizasyona, 88 ülkeden yaklaşık 13 bin atletin yanı sıra, halk yürüyüşüne yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor. 

Organizasyon kapsamında halk yürüyüşünün yanı sıra, maratonda 3 ayrı kategoride atletler madalya kovalayacak. Toplam 1 milyon dolar para ödülünün dağıtılacağı 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'nda 8, 15 ve 42 kilometre olmak üzere 3 farklı kategoride yarışlar yapılacak. 

34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, bu yıl ilk kez "altın" kategoride koşulacak. 

Tarihte kıtalararası koşulan ilk ve tek yarış olma özelliğine sahip organizasyonun 42 kilometre 195 metrelik maraton koşusu, geçen yıl Uluslararası Atletizm Federasyon Birliği (IAFF) tarafından "Altın Kategori" unvanına layık görülmüştü. Maraton, böylece Avrupa'nın en iyi 7, dünyanın ise en iyi 17 yarışlarından biri olmaya hak kazanmıştı. 

Yarışta maraton koşusunda birinci olacak kadın ve erkek atletlere 50'şer bin dolar para ödülü verilecek. İkinci gelecek atletlere 25'er bin dolar para ödülü verileceği, üçüncülerin 15'er, dördüncülerin 10'ar, beşincilerin de 8'er bin dolar para ödülü kazanacağı bildirildi. 

Bu arada, hem android, hem iOS cihazlar için hazırlanan "VMaraton" uygulaması ile İstanbullular, 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu ile ilgili ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilere daha kolay bir şekilde ulaşabilecek. Maraton günü başlangıç ve bitiş noktalarında yer alacak eğlence alanlarında DJ eşliğinde müzik yayını, maraton özel programları, fotoğraf çekim aktiviteleri ile hem profesyonel koşucuların, hem de halk yürüyüşüne katılanların eğlenceli anlar yaşamaları sağlanacak. 

Maraton koşusu, Boğaziçi Köprüsü'nün gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayacak. Atletler köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inip, sahil yolundan Karaköy'e koşacaklar. 

Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'nin ardından dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya gelecekler. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıkacak. Maratonun varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaş'ın arası olarak belirlendi. 

Organizasyon kapsamındaki 15 kilometrelik koşu, yine Boğaziçi Köprüsü'nde gişelerin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayıp maratonun bittiği yerde tamamlanacak. 

8 kilometrelik yarış ise maraton koşusunun hemen ardından başlayıp, Tophane'de son bulacak. 

Halk yürüyüşü de Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü'nün altında başlayacak. Bu yürüşe katılacaklar, Boğaziçi Köprüsü'nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inip, sahil yolunu izleyerek BJK İnönü Stadı'nın önünde yürüyüşü bitirecekler. 

Öte yandan, 8, 15 ve 42 kilometrelik yarışlar saat 09.00'da, halk yürüyüşü ise saat 09.30'da başlayacak. 

Diğer yandan, yarışlar sırasında parkurlar trafiğe kapatılacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.