'Babaannem 100 yaşında': Trajikomik bir aile öyküsü

'Babaannem 100 yaşında': Trajikomik bir aile öyküsü

Arjantinli yazar Roberto Cossa'nın kaleme aldığı "Babaannem 100 Yaşında" isimli oyun Zafer Algöz'ün yönetimiyle seyirciyle buluşuyor. Bir ailenin acıklı-gülünç öyküsüne odaklanan oyun, Ortaköy, Halkalı, Kadıköy'de sahnelenecek.

Arjantin’de, Buenos Aires’in varoşlarında yaşayan İtalyan kökenli göçmen bir aile…Eline geçen her şeyi büyük bir iştahla tüketen doymak bilmeyen yüz yaşında bir Babaanne…Eve ekmek getirebilmek, daha doğrusu babaanneyi doyurabilmek için günde on altı saat çalışan bir pazarcı… Hiç bir işe yaramayan sözde sanatçı, asalak bir kardeş…Evin mutfağında canla başla çalışan kız kurusu bir hala ve evi çekip çeviren bir anne…Herkesin gözü önünde kötü yola düşmüş küçük bir kız…Babaanneyi doyurabilmek için nafile bir çözüm arayışı…Ve tüm ailenin yok oluşunun acıklı – gülünç öyküsü.

Buenos Aires’in varoşlarında yaşayan İtalyan kökenli, orta sınıftan bir göçmen ailenin reisi olan Carmelo obur babaanneye, kız kurusu Anyula’ya ve yıllardır kendini beste yapmaya adamış, hiç bir işe yaramayan sözde sanatçı kardeşi Chicho’ya bakabilmek için sürekli çalışmasına karşın evi geçindirmekte gün geçtikçe zorlanmaktadır. Bulduğu her şeyi anında büyük bir zevkle tüketen babaanneyi doyurmada Carmelo’nun pazar tezgâhındaki mallar bile yetersiz kalmaktadır. İşleri her geçen gün biraz daha kötüye giden Carmelo aileyi geçindirebilmek, daha doğrusu babaanneyi doyurabilmek için yeni çözüm yolları aramaya başlar. Bu konuda başvurduğu Chicho ona birtakım ilginç öneriler getirir. Bunlardan biri de babaanneyi evlendirerek ondan tamamen kurtulmaktır. Bu önerinin kabulünden sonra işler iyice çığırından çıkar ve babaannenin her şeyi silip süpüren iştahıyla tüm ailesinin, çevresindeki herkesin birer birer yok oluşunun acıklı-gülünç öyküsüne tanık oluruz.

Yazan: Roberto Cossa
Çeviren: Esen Çamurdan
Yöneten: Zafer Algöz
 Dekor Tasarımı: Deniz Özmen
Oynayanlar: Maria: Ayça Koyunoğlu Anyula: Şebnem Bilgeer Chicco: Berk Yaygın Babaanne: Aşkın ŞenolMarta: Deniz Güzelmeriç Carmelo: Fatih Koyunoğlu Deniz Özmen Don Francesco: Çetin Kaya


06-Aralık-2012 20:30 - 27 Aralık 2012 20:30 Ortaköy Afife Jale Tiyatrosu
14 Aralık 2012 20:00 Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi
16 Aralık 2012 18:00 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi                  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.