Bağcılar'da 2 buçuk milyon belge akıllandırıldı

Bağcılar'da 2 buçuk milyon belge akıllandırıldı

VI. İstanbul Bilişim Kongresi’nde, “Belediye Başkanları Akıllı Şehirleri Tartışıyor” başlıklı oturumda sunum yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, akıllı belediyecilik uygulamalarını anlattı ve bu kapsamda 2 buçuk milyon belgenin akıllandırıldığını söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi ile Türkiye Bilişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği VI. İstanbul Bilişim Kongresi’nde Akıllı Şehirler tartışıldı. Kongrenin, “Belediye Başkanları Akıllı Şehirleri Tartışıyor” başlıklı oturumunda Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da sunum yaptı. Bağcılar Belediyesi’nin akıllı belediyecilik uygulamaları hakkında bilgiler veren Çağırıcı, belediye olarak 2000 yılından itibaren akıllı belediyecilik uygulamalarına başladıklarını söyledi.

 

İHTİYAÇ SAHİPLERİ BELİRLENİYOR

Numarataj çalışması ile coğrafi bilgi sistemi kapsamında hane bilgilerinin kayıt altına alındığını ve bunun sürekli güncellendiğini anlatan Çağırıcı, “Bu sayede hemşerilerimizin ekonomik ve sosyal durumuna göre birçok bilgiye ulaşılabilmekte, ekonomik derecelendirme puanına göre ihtiyaç sahibi hemşerilerimize en kısa zamanda hizmet sağlanmaktadır. Akıllı Belediyecilik kapsamında Elektronik Belge Yönetim Sistemi başta olmak üzere e-imar uygulamaları, Kent Bilgi Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemi, Mobil Belediyecilik, Dijital Arşivleme gibi sistemler ile belediyemiz çalışmaları akıllandırılmıştır” dedi.

ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile verilerin güvenliğinin sağlandığını anlatan Çağırıcı, “Belediyemizde yapılan işlerin akışları elektronik ortamda yürütülmekte ve takip edilmekte, e-belediyecilik hizmetleri ile vatandaş hizmet başvurularını internet üzerinde yapabilmekte ve başvuru durumunu takip edebilmektedir. Ayrıca SMS ile başvuru takibi yapabilmektedir” diye konuştu.

 

Başkan Çağırıcı, dijital arşivleme sistemi ile 2 buçuk milyon belgenin akıllandırılıp indekslendiğini belirterek dijital arşivleme sistemi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş’in oturum başkanlığında gerçekleştirilen oturumda, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da kendi belediyelerindeki belediyecilik uygulamalarına ilişkin sunum yaptı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.