Bakan Şahin, bulunduğumuz makamlar birer sınavdır

Bakan Şahin, bulunduğumuz makamlar birer sınavdır

Tarihi bir şefkat çatısı olan Darülaceze Müessesesi’nin iftarı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve eşleri İzzet Şahin’in katılımlarıyla gerçekleşecekti.

Darülaceze Müessesesi’nin iftarında bir selamlama konuşması yapan Müessese Müdürü Nevzat Bayhan, Bir ucu mazide diğeri istikbalde şefkatli kollarıyla bütün insanlığı bağrına basan, hiçbir rengin ihmal edilmediği, muhteşem bir gökkuşağıdır Darülaceze.”dedi.

Bayhan, Darülaceze fikrinin 19. Yüzyılın sıkıntılı, zorlu, puslu bir atmosferinde geliştiğini, yetimlerin, kimsesizlerin sokaklarda kalmasına dayanamayan, kendi parası yetmeyince şahsi eşyalarını dahi müzayedelerde satarak vakit fevtetmeden inşaatı Başlatan Ulu Hakan, Cennetmekân Abdülhamit Han’ın, ülke ekonomisinin neredeyse çöktüğü bu zamanda Dersaadetin en asude yerlerinden biri olan Okmeydanı'nda bu yerleşkeyi bina ederek kimsesizlerin kimsesi olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Darülaceze’nin bir  “BAB-I ŞEFKAT”, Şefkat Kapısı olduğunu söyleyen Bayhan, “Dünyaya insanlığın, hoşgörünün ve sahiplenmenin mesajlarını tam 117 senedir sunan Darülaceze’ye teşrif ettikleri için başta Sayın Bakanımız olmak üzere siz konuklara medyunu şükran olduğumuzu ifade ediyor, geleceğinizin gönlünüzce olmasını diliyorum.”dedi.

Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Sizlerle olmaktan bahtiyarım.”dedi.

Mutlu, her Ramazan’da bu yuvada hem rahmet dolu hem şefkat dolu iftar sofralarının kurulacağını, bu sofralarda oturan büyüklerimizin devletimize ve milletimize hizmet edenlere yaptıkları dua ile sofrayı daha da bereketlendirdiklerini söyledi.

Mutlu, “Eksiklerimize rağmen bizlere böylesine güzel lütufta bulundukları için kendilerine teşekkür ediyorum. Sultan Abdülhamit Han’ın müstesna emanetini, en iyi yerlere getirip büyüteceğiz. Sayın bakanımıza da bizlere vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Darülaceze sakinlerine, kendilerinden istenilen her talebi yerine getirmelerinin en büyük vazifeleri olduğunu söyledi. Şahin, "Geçici olan bu makamların öbür dünya için bir sınav olduğunu biliyoruz." dedi.

Darülaceze'nin evrenselliğiyle tüm dünyaya bir mesaj olduğunu söyleyen Bakan Şahin, Darülaceze'nin kilise, havra ve caminin aynı yerde buluştuğu eşsiz bir hoşgörü mekânı olduğunu vurguladı. 

Yüzlerce yıl önce dünyada savaşların olduğu kimsesizlerin çoğaldığı bir zamanda Sultan II Abdülhamit Han tarafından verilen talimatla Darülaceze’nin kurulduğuna dikkat çeken Şahin, "Abdülhamit Han'ı anlamak için burayı gelip görmek bu mekânın inceliğini iyi analiz etmek gerekiyor. Sultan Abdülhamit, dili, dini, mezhebi, inancı ne olursa olsun, cinsiyeti ne olursa olsun, kimsesiz ise, ihtiyacı varsa, devletin şefkat elini göstermesinin ne kadar önemli olduğunu bize o zaman diliminde göstermiştir." dedi.

Yaşlı insanların her birinin birer tecrübe olduğunu ve kendileri için çok değerli olduklarını ifade eden Şahin, "Biz her zaman sizin yanınızdayız. Sizin hizmetkârınızız. Siz bizden ne talep ediyorsanız onu yerine getirmek bizim en büyük görevimiz. Biz bu makamları da bunun için talep ediyoruz. Yüce Mevla'ya eğer altından kalkamayacaksak, eğer bizden yardım talep edene ulaşamayacaksak, bu makamı bize nasip etme diyoruz. Bunun sınav olduğunu biliyoruz. Geçici olan bu makamların öbür dünya için bir sınav olduğunu biliyoruz." şeklinde konuştu. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Şahin, yoksulluğu azaltmanın, kimsesizlerin ana babası olmanın, yaşlıların taleplerini yerine getirmenin en büyük görevleri olduğunu belirterek, "İhtiyacımız olan şey birbirimizi sevmek, birbirimize; statüye, zenginlik fakirliğe göre, makamlara göre değer vermemek. Merhamet, şefkat, hoşgörü, dayanışma ve kardeşlik toplumun değerlerini dipdiri tuttuğumuz zaman bizi kimse yıkamaz. Biz bütün dünyaya örnek oluyoruz." dedi.

Bakan Şahin'e, Darülaceze sakinlerinden Mustafa Dündar Gürger'in, üzerine Darülaceze'nin “şefkat kapısı”nı resmettiği porselen tabak ile Sultan Abdülhamid kolyesi hediye edildi. İftara, Bakan Fatma Şahin'in eşi İzzet Şahin’in yanı sıra Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, İstanbul Rum Patrikliği Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu'ndan Peder Dositheos Anağnostopulos, İstanbul milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Prof. Dr. İskender Pala, Prof Dr. Nevzat Tarhan, kaymakamlar, bürokrat, basın mensuplarından çok renkli simalar ve Darülaceze sakinleri katıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.