Bakan'dan İkitelli OSB'ye destek

Bakan'dan İkitelli OSB'ye destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yaşanan tezyidi bedel davalarına ilişkin olarak, "Mülkiyet davalarında zaman aşımının kaldırılması burada suistimal ediliyor" dedi.

Bakan Ergün, İkitelli OSB'nin yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, OSB'deki sanayicilerin muhatap olduğu tezyidi bedel davalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Sorunun hukuki yola gitmeden idari olarak çözülmesini beklediklerini ama şimdiye kadar bir çözüme kavuşmadığını aktaran Ergün, şunları kaydetti: 

"25 yıl evvel İkitelli OSB'nin arazisi Arsa Ofisi tarafından kamulaştırılıp kooperatiflere satılmış. Kooperatifler parasını ödemişler. Arsa Ofisi kamulaştırmayı yaparken kafasına göre kamulaştırmamış. Mahkeme bir bedel tespit etmiş. Sonra OSB Kanunu çıkarken de bu küçük sanayi siteleri birleşerek OSB'yi oluşturmuş. 20-25 sene sonra bir kanun değişikliği yapıyoruz ve mülkiyet hakkında zaman aşımı kalktı diyoruz. Tamam, kimse haksızlığa uğramasın, devlet veya bir başkası kimsenin malını haksız yere ya da bedelini ödemeden almasın. Olmamış da zaten öyle bir şey. Mahkeme demiş ki buraya bu kadar ödenir. Yıllar geçmiş aradan, itiraz eden yok. Sonra geçmişte haksızlığa uğrayanlar olmuştur diye mülkiyet davalarında zaman aşımını kaldırdık. Şimdi burada başka bir yanlış devreye giriyor. Mülkiyet davalarında zaman aşımının kaldırılması burada suistimal ediliyor." 

MAHKEMENİN HATASI
Burada boşluklardan yararlanmak isteyen avukatlar olduğunu dile getiren Ergün, "Uyanık avukatlar, 'Sizin arsalar vaktiyle ucuza kamulaştırılmıştır, şimdi buralar çok değerli, bir dava açsak, sen bize bir vekalet versen, biz bu davayı kazanırız, yarısı senin yarısı da benim olur' diyor. Bu suistimalin olmaması lazım. Bunu yapanların bu işin bir hak suistimali olduğunu görmeleri lazım. Bu konudaki bir yanlış budur. Ama mahkemenin de bunu görmesi gerekirdi. Mahkeme, 'Zaten buraların bedeli o günkü şartlarda mahkeme kararıyla bedeli tespit edilmiş. Aradan 25 yıl geçmiş, tabi ki orada bir sürü gelişmeler oldu. Bugünkü değerle o günkü değer aynı olabilir mi? Bu yaptığınız yanlıştır' deyip bu başvuruyu kabul etmemesi lazım. Diğer bir yanlış da mahkemenin böyle bir başvuruyu kabul etmesidir. Bir karara vardırmış olması da bir başka yanlıştır. Hak suistmiali yapanın adeta önü açılmış oldu" diye konuştu. 

'YANLIŞI OLMAYAN BİR TEK OSB'
Vaktiyle haksızlığa uğramış birisinin de bu davayı açmış olabileceğini ifade eden Ergün, "O zaman da bunun muhatabı İkitelli OSB'deki kooperatif veya sanayici değil kamulaştırmayı kim yaptıysa o idare olurdu. 3 tane yanlış var burada. Bunların düzenlenmesi lazım. Burada yanlışı olmayan bir adam varsa o da İkitelli OSB'deki arkadaşlardır. Yanlışı yapanın sıkıntısı yok, hiçbir yanlışı olmaya adam buram buram terleyecek... Bu hakkaniyete uygun değil. Bunu düzeltmemiz lazım. Bunu TOKİ ise TOKİ üstlenecek ama TOKİ'ye de haksızlık yapılmasını istemeyiz. Yasal bir düzenlemeyle bu istismarın önüne geçmemiz lazım" ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.