Başbakan açıkladı: Taksim'e de Çamlıca'ya da cami yapılacak

Başbakan açıkladı: Taksim'e de Çamlıca'ya da cami yapılacak

Başbakan Erdoğan, Taksim'e cami yapılacağını açıkladı, Çamlıca Camii'nin de içine sindiğini söyledi. Taksim Camii, eski mescit ve etrafındaki birkaç bina yıkılarak aynı yere yapılacak.

Erdoğan Taksim’e cami yapılacağını vurgulayarak, “Şimdiki mescidin yerinde, Maksem’in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak” dedi. Erdoğan, Türkiye-İspanya 4. Hükümetlerarası Zirvesi için Madrid’e giderken, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin soruları üzerine şunları söyledi:

90’I AŞKIN PROJE YARIŞTI 
(Çamlıca cami projesi) 90’ı aşkın proje yarıştı. Avrupa’da binaya bakınca ‘bu katedral, bu kilise’ diyebiliyorsunuz biz de baktığımızda ‘bu cami’ diyebilmeliyiz. Klasikten moderne çok ilginç adaylar da vardı. Modern çizgi adına çok garip projeler de vardı. Cami mimarisi özellikli bir konu. Eseri gördüğünüzde ‘evet bu bir ibadethanedir, camidir’ diyebilmeniz lazım.

O RUHU YAKALAMASI ZOR
(Yarışma süresinin kısa olduğu, uluslararası yarışma açılabilirdi eleştirileri anımsatılınca) Süre kısa değildi. Cami mimarisinde Müslüman olmayanların o ruhu yakalaması zor. Mimarın, neyi, niye yaptığını ortaya koyması, anlatması lazım. Sinan böyle baktığı için 600’ü aşkın eser bıraktı. Batı’nın ruh dünyasında bize ait bazı kültürler yok. Dolayısıyla caminin ruhunu vermeleri çok kolay değil.

BİTTİĞİNDE GÜZEL OLACAK
(İkinci olan proje sizin içinize sindi mi?) Evet sindi. Ayrıca jüride olsam ikinci seçmezdim. Neden birinci seçmeyip spekülasyonlara yol açıyorsun? Kültür merkezleriyle, seminer ve sergi salonlarıyla, etrafıyla bütün bir proje. Belki şimdi maketleriyle çok anlaşılmıyor. Ama bittiği zaman güzel olacak emin olun. Mesela şimdi Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi’nde de tartışma çıkıyor. Tek kubbede çok büyük bir cami olacak. Modern ile klasiği bütünleştirmiş, iki minarede lafzatullah var. Mimar nedenini açıklıyor. 

PROJE TARTIŞILSIN EYVALLAH
(Altında alışveriş merkezi filan olacak mı?) Hayır olmayacak. Zaten camilerin altında, sağında, solunda bu tip ticari yerler de olmamalı. Ben bu tip projelere temelden karşıyım. Cami projesinin tartışmasına eyvallah. Tartışılsın. Ama bir çok eleştiri bilmeden yapılıyor. Neymiş orası meskun mahal değilmiş? Gidip baktın mı? Yok yeşil alan zarar görecekmiş. Orada yeşil alan zaten yok ki. Oradaki tüm antenleri toplayıp tek kulede Küçük Çamlıca’ya taşıyoruz. İhalesini yıl sonuna kadar yapmayı düşünüyoruz.

TAKSİM’DE MESCİDİN YERİNE
 (Taksim’e cami yapılacak mı?) Evet yapılacak. Şimdiki mescidin yerinde, etrafında birkaç bina daha var. Onların orası bir ada. Maksem’in arkası. Birkaç parsel kamulaştırılacak.

GAZZE SÜRPRİZİ YAPABİLİRİM
(5 Aralık’ta Halid Meşal Gazze’ye gidiyor. Sizde gidecek misiniz?) Dün akşam (önceki akşam) Halid Meşal ile görüştüm. Size sürpriz yapabilirim. Kendisi davet etti. Hazır olduklarını söyledi. Batı basınında çıkan eleştiriler, aynı merkezden idare edilen şeyler. Türkiye’nin itibarının yükselmesini istemeyen merkezler onlar. Oysa bizim itibarımız halkımız nezdinde, Gazze, Katar, Mısır sokaklarında çok yüksek. Halid Meşal ile İsmail Haniye bizi bilir. Mursi bilir. Katar Emiri de bilir.”

Mursi, bizle aynı sıkıntıyı çekiyor
(Mursi’nin bütün yetkileri kendinde topladığı eleştirileri) Mısır’da 4 ay sonra seçim var. Orada yaşanan bazı olaylar bizi de üzüyor. Aslında yetkilerin kendinde toplanması diye bir durum da yok. Bizlerin de çektiği bazı sıkıntıları onlar da çekiyor. Siz de özgürlüğü sağlayıcı yasal teminatları almak durumundasınız. Yaptığı düzenlemeler 6-7 madde. Bunları yetkileri kendinde topluyormuş havasında vermeyi, iktidarını gölgelemeye yönelik bir hamle olarak görüyorum. Ama bunun zamanlaması doğru mudur bilemem. Nitekim kendisini eleştirenler de var.

BUNLARI ÖNCE DE AÇIKLADIK
 (BDP’lilerin dokunulmazlık-larının kaldırılması) Aslında yeni bir şey söylemedik. Bu bizim tavrımız. Daha önce de bu yönde açıklamalarımız oldu.

Sarayda  neşeli  karşılama

Başbakan Erdoğan, Türkiye-İspanya 4. Hükümetlerarası Zirvesi için geldiği Madrid’de Başbakanlık Sarayı Moncloa’da resmi törenle karşılandı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy tarafından Başbakanlık girişindeki tören alanında karşılanan Erdoğan, tören kıtasını selamladı. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Erdoğan ve Rajoy hükümetlerarası görüşmelerde yer alacak heyet üyeleriyle de tanıştı. Ardından da baş başa görüşmeye geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise İspanyol mevkidaşlarıyla bakanlar arası toplantıya geçti. Heyette bakanların yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de yer alıyor.

DÜNYA HİÇBİR ZAMAN ZORBALARA KALMADI
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a, “Bu dünya hiçbir zaman zorbalara kalmamıştır” diye seslenirken, AB üyeliği ile ilgili olarak da, “Hiçbir ülkeye reva görülmeyen yaklaşım tarzı Türkiye’ye reva görülmüştür” dedi. Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile basın toplantısı düzenledi. Erdoğan şunları söyledi: 

NATO HEYETİ ÜLKEMİZDE 
Siyasetçi adil olduğu sürece karşılığını bulur. Adil olmayanlar yaşama şansı bulamaz. Bu dünya hiçbir zaman zorba, zalimlere kalmamıştır. Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz. Suriye’nin de, Suriye’dekilerin başındakilerin de ulaşacağı sonuç budur. Şu anda gidiş o yöndedir. Ülkemizin güneyindeki bu gelişmeler karşısında NATO ile müzakere edilerek atılan adım sonucu heyet ülkemize geldi. TSK görevlileriyle birlikte bölgede çalışmalarını sürdürüyorlar. Nerelerde olacağını belirleyecek ve adımlarını atacaklardır. 

AB KAPISINDA KİMSEYE REVA GÖRÜLMEYEN ŞEY
50 yıldır AB kapısında hiçbir ülkeye reva görülmeyen şey Türkiye’ye reva görülmüştür. Sadece 14 fasıl açıldı. ‘Açılır ancak kapanmaz’ diye bir rivayet yeni çıktı. ‘İşimize geldiği zaman kapatırız’ diye bir şey çıktı. Anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz dersimizi çalışmaya devam ediyoruz. İspanya’nın dönem başkanlığından sonra hiçbir faslın açılmamasından memnuniyetsizliğimizi dile getirmek zorundayım. Maalesef siyasi nedenlerle olduğu için bizi üzmektedir. Zira AB’nin ahde vefa ilkesine saygı göstermesini bekliyoruz. İspanya’nın verdiği destek en önemli örnektir. Ümit ÇETİN / MADRİD

Dolmabahçe rutin anılarımda olmayacak

(Darbe Komisyonu’na gönderdiği yanıt) Bazı cevaplarım sizi tatmin etmeyecektir. Mesela Dolmabahçe filan. Bizim için rutin bir görüşmeydi. (Benimle mezara kadar gidecek sözleri anımsatılınca) Başbakanlığım süresince yaptığım çok sayıda görüşmeden biriydi. 27 Nisan sonrası İstanbul’da idim. Rutin görüşmemizi yapmak için İstanbul’a çağırdım ve çalışma ofisimde rutin görüşmemizi yaptık. O görüşmenin orada yapılmış olması önemliydi. Sadece o değil bir çok görüşme benimle birlikte mezara gidecek. 

ANILARIMI YAZIYORUM
Anlamadığım şey şu; başbakanlık binasında yaptığımız görüşmelerin içeriğini soruyorlar. Diğer görüşmelerin içeriğini açıklıyor muyum ki, bunu açıklayayım? Anılarımı yazıyorum. Ama anılarımda, günlüğümde Dolmabahçe olmayacak kamuoyuyla paylaşmadığım diğer görüşmeler de olmayacak.

SURİYE'Yİ KINADILAR
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy başkanlığında Madrid’de dördüncüsü gerçekleştirilen Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, kendi halkını acımasız ve kanlı bir şekilde baskı altına alması nedeniyle Suriye hükümeti kınanarak, her iki ülke de, Esad rejimine meşru bir alternatif oluşturan Suriye Devrim ve Muhalefet Güçleri Ulusal Koalisyonu’na olan desteklerini yinelediler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.