BDDK: Banka satış süreci uzamamalı

BDDK: Banka satış süreci uzamamalı

BDDK Başkanı Bilgin, bankaların satış süreçlerinin uzamasından rahatsız olduklarını, Denizbank'ta satış sürecinin netleşmesi gerektiğini belirtti.

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların satış süreçlerinin uzamasından rahatsız olduklarını belirterek, Denizbank'ta da satış sürecinin artık tamamlanmasını istediklerini söyledi.


Ekonomist dergisi tarafından dün akşam düzenlenen 'yılın iş insanları ödül töreni'nde konuşan Bilgin, "Satış sürecindeki bankalarda sürecin uzamasını istemiyoruz. Satışın olup olmayacağı netleşmeli. Satış sürecinin uzaması çalışanların da motivasyonu üzerinde olumsuz etki bırakır" dedi.

Denizbank'ın ana ortağı Dexia Avrupa'da derinleşen kriz nedeniyle Ekim 2011'de Türkiye'deki iştiraki Denizbank'ı satışa çıkarmış; Dexia CEO'su Pierre Mariani, Denizbank'ın satışı konusunda Şubat sonuna kadar karar alınmasının beklediğini belirtmişti.
Birçok bankanın adı satış sürecinde yer alırken, İngiliz HSBC'nin Denizbank'ın alımına yönelik görüşmelerden çekildiği ifade edilirken, diğer bir talipli Qatar National Bank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal ise doğru fiyatın bulunması halinde Denizbank'ın satın alınması işleminin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini açıklamıştı.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, bankanın satış sürecinde gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde, satışın gerçekleşmeyebileceğini söylemişti.

Satış sürecindeki diğer bir banka da Eurobank Tekfen. EFG Eurobank , Eurobank Tekfen'deki yüzde 70 hissesini satacağını Temmuz 2011'de açıklamıştı.

Konuyla ilgili Reuters'ta yer alan haberde EFG Eurobank, Eurobank Tekfen'deki yüzde 70 hissesinin bankanın 608.3 milyon lira olan özkaynağının üzerinde bir değerlemeyle, Kuveytli Burgan Bank'a satışı konusunda anlaşmaya varıldığını belirtilmiş, Kuveytli Burgan Bank'ın ise, Eurobank Tekfen'in çoğunluk hissesinin alınması için anlaşma sağlanmadığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.