Beyoğlu'nun Yeni Kardeş Şehri Üsküp'ten Geldi

Beyoğlu'nun Yeni Kardeş Şehri Üsküp'ten Geldi

Beyoğlu Belediyesi, Üsküplü şair Yahya Kemal Beyatlı'ya "Kaybolan Şehir" şiirini yazdıran Makedonya'nın başkenti Üsküp Merkez Belediyesi ile kardeş şehir anlaşması imzaladı.


 

İki belediyenin ilişkilerini kardeşlik bağıyla daha da kuvvetlendirecek imzayı Beyoglu Belediye BaşkanıAhmet Misbah Demircan, Üsküp  Merkez  Belediye Başkanı Vladimir Todorovic attı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan imza töreni öncesi Üsküp  Merkez Belediye başkanı Vladimir Todorovic'i ve heyetini makamında ağırladı. Oldukça samimi bir havada geçen  görüşmenin ardından imza töreni için Beyoğlu Belediyesi Gençlik  Merkezi 'ne gidildi. Buradaki törende Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Üsküp Merkez  Belediye Başkanı Vladimir Todorovic,İstanbul Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz ve iki belediyenin heyetleri hazır bulundu. 

Demircan: 500 Yıllık Gönül Birliğimize İşbirliğimiz Eklendi 

İmza töreninin ardından 
konuşan  Demircan, atılan imzaların 500 yıldır var olan kardeşlik bağını daha da güçlendireceğini belirterek, "Bursa, İstanbul, Edirne ne ise bizim için Üsküp de odur. Üsküp, dilimizden hiç düşmeyecek yanık bir Rumeli türküsüdür. Üsküp ve Beyoğlu, imparatorluk mirasını yaşatan, iki kadim şehirdir. Aramızda Bağlar, gönül ipliğiyle, candan dokunmuştur. 

Kardeşliğimiz, bugün atacağımız imzalarla kurulmayacak; biz zaten kardeşiz. Üsküp bizim kardeş şehrimiz, Üsküplüler kardeşimiz. Fakat malumu ilan olan bu sözleşmenin, ilişkilerimizin daha da güçlenmesi, yakınlığımızın artması yolunda çok önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Gönül birliğimize, artan işbirliğimiz eklenecek. 

Tecrübelerimizi paylaşma noktasında el ele vereceğiz. Atılan imzalar iki eski dostun, iki kardeşin kucaklaşmasıdır" dedi. 

Üsküp Merkez Belediye Başkanı Vladimir Todorovic de atılan imzalar ile hayata geçen kardeşlik anlaşmasının Beyoğlu ve Üsküp'ün kardeşliğini güçlendirdiğini ifade ederek, iki belediyenin aralarındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri daha ileri taşımak adına önemli bir adım attıklarını söyledi. Uluslararası projeler çerçevesinde dünyanın önde gelen şehirleri ile işbirlikleri gerçekleştiren Beyoğlu Belediyesi'nin Üsküp Merkez Belediyesi ile yaptığı kardeşlik anlaşması gönül coğrafi olarak birbirine çok uzak sayılmayan iki belediye kültür, turizm, gençlik, eğitim, çevre ve ekonomi gibi konularda işbirliği yapacak. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.