Boğulma vakalarına dikkat

Boğulma vakalarına dikkat

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan boğulma olaylarına karşı vatandaşları uyarıyor.

İstanbullular için serinlemenin adresi olan Karadeniz ve Marmara kıyılarına özgü rip akıntısına dikkat çeken komutanlık, vatandaşların dikkatli olması için bir dizi uyarı yayınladı. Yaz ayları kavurucu sıcakları beraberinde getirdi. Sıcaktan bunalan İstanbullular buldukları her fırsatta Karadeniz ve Marmara kıyılarında denize girerek serinlemenin yollarını arıyor. Özellikle hafta sonları boğaza bakan kıyılar ile Şile, Ağva gibi bölgeler denize giren vatandaşları ağırlıyor.
Ancak, özellikle Karadeniz kıyıları serinleme ve eğlencenin yanında tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Karadeniz’e özgü rip akıntısı, dünyada kaza ile ölüm sebeplerinin en yaygınlarından biri sayılan boğulma vakalarına sebep oluyor. 

Yetkililer uyarıyor
Boğulma vakalarına karşı alınacak önlemler ve yapılması gerekenler İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından vatandaşlara duyuruldu. Komutanlık, yayınladığı broşür, afiş ve tanıtım filmi ile rip akıntısını anlatıp vatandaşları uyarıyor. 
Kıyı bölgelerine gidenleri önce “Denize girdiğiniz bu bölge, Karadeniz’e özgü rip akıntılarının (içe çeken akıntı) meydana geldiği tehlikeli bir bölgedir” şeklinde bir uyarı karşılıyor. Devamında ise vatandaşın bundan nasıl korunacağı anlatılıyor. Broşürlerle ise akıntıya kapılma durumunda ne yapılması gerektiği detaylı bir şekilde tarif ediliyor. 
Bu yolla boğulma vakalarını en aza indirmeyi hedefleyen yetkililer, broşür afiş ve tanıtım filmini tüm kurumlara iletti. 

Rip akıntısı nedir?
Rip akıntısı (içe çeken akıntı), sahile vuran dalgaların, deniz zemini ve derinlik farkı nedeniyle birleşerek dar bir bölgeden hızla geri çekilmesine deniyor. Geçmiş yıllarda bahsi geçen bölgelerde denize giren onlarca insan, rip akıntılarına kapılarak yaşamını kaybetmiş veya boğulma tehlikesi geçirmiş.
Bu sebeple kontrolsüz, emniyet tedbiri alınmamış, cankurtaran ve sağlık ekibi bulunmayan sahil ve plajlarda, rüzgârlı havalarda ve denizin dalgalı olduğu durumlarda denize girmemek hayati önem taşıyor. Öte yandan çocukların kesinlikle denize yalnız girmemesi gerekiyor. Dağıtılan broşürlerde akıntıya kapılma durumunda neler yapılması gerektiği ise şu şekilde anlatılmış: 

1. Sakin olun, asla paniğe kapılmayın.
2. Çeken akıntı sizi derine çekmez, sahilden uzağa götürür.
3. Bizim denizlerimizde genellikle 100 metreden daha fazla götürmez.
4. Asla çeken akıntıya karşı sahile doğru yüzmeye çalışmayın, dünya yüzme şampiyonu olsanız dahi rip akıntısına karşı koyamazsınız.
5. Akıntıya karşı yüzerek gücünüzü tüketmeyin, akıntıdan değil, yorgunluktan ölürsünüz.
6. Akıntının sizi götürmesine izin verin. (akıntıdan derhal kurtulmak istiyorsanız sahile değil; sağa veya sola yanlara doğru yüzün).
7. Bu arada seslenerek veya sadece tek kolunuzu kaldırarak yardım isteyın. Yüzünüz daima sahile dönük olsun.
8. Akıntı sizi açığa çektikten 1 – 2 dakika sonra duracaktır.
9. Akıntı durduktan sonra belirli mesafe yanlara doğru, sahile paralel yüzün ve akıntıdan çıkın. Sonra sahile doğru yüzün. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.