Bombacının Irak Konsolosluğu'nu Hedef Seçtiği İddia Edildi

Bombacının Irak Konsolosluğu'nu Hedef Seçtiği İddia Edildi

İstanbul'da sansasyonel nitelikte bombalı eylem hazırlığı içerisinde iken gözaltına alınan bombacının adım adım izlendiği ortaya çıktı.


İstanbul'da sansasyonel nitelikte bombalı eylem hazırlığı içerisinde iken gözaltına alınan bombacının adım adım izlendiği ortaya çıktı. Polis kamerası tarafından görüntülenen "Salih Erdal" kod adlı R.A. adlı bombacının önce Irak Konsolosluğu önünde dolaştığı ve ardından bombaların gömülü olduğu yeri tespit etmek için Kozlu Mezarlığı'nda keşif yaptığı belirlendi. Bombalı saldırının Türkiye'ye bugün ziyaret için gelen Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani'ye mesaj için Irak Konsolosluğuna yönelik gerçekleştirilmek istendiği iddia edildi. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Müdürlüğümüz Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüklerince PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda, İstanbul'da sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olan 1 şahıs ile bu şahıs ile irtibatlı olduğu 19 şahıs olmak üzere toplam 20 şahıs yapılan çalışmalar neticesinde yakalanmıştır. Yakalanan 4 şüpheli şahıs müdürlüğümüzden salıverilmiş, gözaltında bulunan şahıslar 20 Nisan 2012 tarihinde adli makamlara sevk edilecektir" denildi. 

Şüphelilerin verdiği bilgiler doğrultusunda Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı'nda yapılan kazı çalışmalarında ise 11 kilo A4 patlayıcı madde, 7 elektrikli kapsül, 2 adedi düzeneğe bağlı yaklaşık 4 kilo TNT+RDX karışımı patlayıcı madde, 1 el bombası, 1 tabanca, 4 fişek, bomba yapımında kullanılan aletler, 1 toprağı kazımak için kullanılan çapa, dijital malzemeler ve örgütsel içerikli malzemeler ele geçirildi. 

Sansasyonel nitelikte bombalı eylem hazırlığı içerisinde iken gözaltına alınan bombacının polis tarafından adım adım izlendiği ortaya çıktı. Polis kamerası tarafından da görüntülenen Salih Erdal kod adlı örgüt bombacısının gerçek isminin R.A. olduğu ve eylem için İstanbul'a gönderildiği belirtildi. Bombacının 
 İstanbul'a geldikten sonra patlayıcıların gömülü olduğu yerden aldıktan sonra eylem yapacağı tespit edildi. Polisin takibinde olan şüphelinin önce Irak Konsolosluğu önünde dolaştığı ve ardından bombaların gömülü olduğu yeri önceden tespit etmek için Kozlu Mezarlığı'nda keşif yaptığı gözlendi. 

Eylem için Kuzey Irak'tan 25 gün önce İstanbul'a gelen R.A.'nın istihbarat ekipleri tarafından uzun süre takip edildiği ve şüphelinin 20 gün içerisinde 1'i gündüz 3'ü gece olmak üzere 4 kez Kozlu Mezarlığı'na girip çevreyi incelediği tespit edildi. Şüphelinin aynı süreçte İstanbul'da 3-4 kişi ile sık sık bir araya gelmesi de polisin operasyona hız vermesine neden oldu. Bombacının, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde okurken 2. sınıfta okulu bırakıp 2007 yılında örgütün dağ kadrosuna katıldığı öğrenildi. Düzenlenen operasyonla örgüt bombacısı ve kendisine yardım ve yataklık yapan diğer şüpheliler eylem gerçekleştirilmeden etkisiz hale getirildi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.