Burgazada Abasıyanık’ı Andı

Burgazada Abasıyanık’ı Andı

Sait Faik Abasıyanık ölümünün 58. yıldönümünde Burgazada’da düzenlenen törenle anıldı. Törende Abasıyanık’ın iskele meydanına dikilen heykelinin açılışı yapıldı.


Usta yazar Sait Faik Abasıyanık ölümünün 58.yıldönümünde Adalılar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirilen törenle anıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Darüşşafaka Cemiyeti, PEN Türkiye, PEN Yeni Zelanda Nelson Wattie, Türkiye Yazarlar Sendikası, Burgazadası Lions Kulübü ve Adalar Belediyesi’nin katılımıyla gerçekleştirilen törende Çağdaş Erçelik imzası taşıyan anıt heykel iskele meydanında açıldı.

“Bir insanı sevmekle başlar her şey”
Organizasyon Adalar Belediyesi Kültür Koordinatörlüğü ve Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu’nun çabalarıyla gerçekleştirildi. 
Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu törende yaptığı konuşmada Sait Faik’i anarak şunları söyledi: “Sait Faik böyle diyordu “Bir insanı sevmekle başlar her şey”. Ama maalesef günümüzde, 21.yüzyılda bilgi çağı dediğimiz dünyadan küresel bir köy diye bahsettiğimiz çağda acaba insan sevgisi insanı sevme duygusu ne kadar etkin bir güçte.  Ülkemize, ülkemizin çevresindeki ülkelere baktığımızda dünyaya baktığımızda insanlar arasında neredeyse sevgiden çok nefret ve kinin olduğunu görüyoruz.”

“Küçük insanların büyük dostudur Sait Faik”
Heykelin yapımında emeği geçen Darrüşafaka’dan Gülçin Kaya konuşmasında şunları kaydetti: “Haldun Taner’in deyimiyle “Küçük insanların büyük dostudur Sait Faik. Onun kahramanları hamaldır, dilencidir, duvarcıdır, balıkçıdır,  kestanecidir, çöpçüdür, elektrikçidir, projektörcüdür, liman işçisidir, tornacıdır. Darrüşafaka ile Sait Faik in yollarının çakışması çok ilginçtir. Ölümünden bir yıl önce Fatih’teki Darrüşafaka’ya davet edilir. Öğrenciler aracılığıyla edebiyat matinesi yapıyordur. Öğrenciler ona sürpriz yaparlar, şiirler, hikayeler okurlar. Sait Faik çok etkilenir ve eve döndüğünde annesine mal varlığımızı Darrüşafaka’ya bırakalım der. Annesi de onun bu sözünü vasiyet olarak alır. Kendisi de babasını yitirmiş olan Sait Faik böylece mal varlığını parasız çocuklara eğitim veren Darrüşafaka’ya bağışlar.”


“Onun kitaplarıyla harmanlandım”
Burgazada’da yaşayan Sait Faik’in komşusu yazar Ayten Çetiner kısaca özgeçmişini anlattığı Sait Faik’le olan anılarını şöyle anlattı: “Komşumuz Sait Faik bir Cumhuriyet yazarı. Aydın görüşü, arı Türkçesi ile kitapları var çok faydalanırsın demişlerdi. Onun kitaplarıyla harmanlandım. Her öyküde sorular hazırladım ve aynı yolu paylaştığımız için zaman zaman yolda karşılaştığımda beş soruyu uzun uzun anlatmasını isterdim. Kulağını bana verir mavi gözlerini diker bir cümleyle cevap verirdi beş soruma üzülürdüm. Beni adam yerine koymadı nasıl giyinsem de büyük görünsem sorularıma hakkıyla cevap alsam gibi peşinde koşardım. O yıllar güzel yıllardı. Hakikaten şanslı biriyim çünkü babamın öğretmenliği nedeniyle çocukluğum Burgaz’da başlar.”

Açılışın ardından Adalar Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu tören Deniz Kulübü önünde Buzuki Orhan’ın verdiği konserle sona erdi.


Haber: Rukiye Ay
İnternet Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.