Çakır, Deniz Ticaret Odası'na aday

Çakır, Deniz Ticaret Odası'na aday

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR)'nin eski başkan vekili Salih Zeki Çakır, Mart ayında yapılacak Deniz Ticaret Odası (DTO) başkanlığı seçiminde aday olacağını açıkladı.

Çakır, DTO Başkanlığı adaylığını düzenlediği bir basın toplantısı ile duyurdu. Sektörün durumunu bilen biri olarak, değişimin gerekli olduğunu vurgulayan Çakır, "Odaya üye olup da yerini ve yararlarını bilmeyen varsa; kendini odanın bir ögesi olarak görmeyen varsa değişimin gerekliliği ortadadır" ifadelerini kullandı. 

Bu çerçevede sektöre yararı olanları da değişimin yanında olmaya ve kendileriyle birlikte yürümeye davet eden Çakır, "Hepimizin bir öyküsü var, hepimizin deneyimi var. Onun için geniş katılıma imkan veren, sessiz kalanlara ses veren, üreten, tartışan, yardım eden, hesap sorabilen ve hesap verebilen bir DTO temenni ediyoruz." dedi. 

30 senedir aktif olarak denizcilik faaliyetlerinin içinde olduğunu belirten Salih Zeki Çakır, şöyle devam etti: 

"Sorunları gayet iyi bilen biriyim. Brokerliğinden acenteliğine, gemi yapımına kadar faaliyet yürüttüm. Ülke içinde ve dışında pek çok şirketi hayata geçiren biri olarak genç arkadaşların yetişmelerine yardımcı oldum. Son 10 senede camiayı ilgilendiren sorunlara çare için didindim durdum. Sektör için pek çok projenin ortaya çıkmasına katkı sundum. Sorunları en iyi mağdurları bilir. Biz sorunlarla karşı karşıya olan bir ekip olarak çare üretmeye talibiz. Artık değişimden pay almayı dileyenlerle, yeni şeyler üretmeyi dileyenlerle, iyi şeyler yapmayı dileyenlerle yelken açtık geliyoruz. Tersanesi olan üyemizin de taşeronun da aynı itibarı görmesi içini yelken açtık. Armatör ile küçük tekneleri olanların sorunlarına çare aramak için yelken açtık. Denizcilik eğitimi veren fakültelerin ve MYO'ların derdine deva olmak için yelken açtık. Gemisinin liman ücretini ödeyemeyen, yakıtını karşılayamayan, bakım giderlerini temin edemeyen armatörlerin sorunlarına çare olmak için yelken açtık." 

"YERİ GELDİĞİNDE GİTMEYİ DE BİLECEĞİZ" 

Hiçbir grubun vesayetinde olmadığını dile getiren Salih Zeki Çakır, "Değişim için geleceğiz. Hiçbir grubun vasisi de değiliz. Değişim hepimizin menfaati için. Zamanı geldiğinde gitmeyi de bileceğiz. Hedeflerimizi ve faaliyetlerimizin bilincindeyiz. Yani 'Vira Bismillah' dedik, rotamızı sancak 30 olarak belirledik. Adaleti temsil edeceğiz ve başarılı olacağız. Bundan kuşku duyulmasın." şeklinde konuştu. 

Çakır'ın ardından söz alan eski kaptanlardan Altay Altuğ, denizcilerin dost olduğunu vurguladı. Bir aradalığın öneminin anlatan Altuğ, cebinden mızıkasını çıkardı ve 'Eski Dostlar' adlı parçayı çaldı. Altuğ'un parçaları, basın toplantısında bulununlar tarafından uzun süre alkışlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.