Çatalca Engelliler Eğitim ve Toplum Destek Merkezi Açıldı

Çatalca Engelliler Eğitim ve Toplum Destek Merkezi Açıldı

Çatalca Kaymakamlığı bünyesinde yürütülen ''Aramızda Engel Yok'' projesi kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansının finanse ettiği ''Çatalca Engelliler Eğitim ve Toplum Destek Merkezi'' açıldı.

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreni, saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başladı. Daha sonra ilçedeki engelli gençler, Jandarma Kıdemli Başçavuş Murat Aydın'ın öncülüğünde askerlik yemini etti. 
    Hasan Kuş isimli engelli gencin ''Bize Fırsat Verin'' başlıklı şiirini okumasının ardından, törende konuşan Vali Mutlu, bugün herkes için keyifli bir gün olduğunu söyledi. Bu program kapsamında engelli gençlerin hazırladıkları gösterilerin kendilerini umutlandırdığını, hüzünlendirdiğini dile getiren Mutlu, şöyle devam etti: 
     ''Hep deriz ya insanı yaşat ki devlet yaşasın. Evet bunu hep söyledik ama sözün gereğini yerine getiremedik. Yıllar geçti bazı şeylerin farkına geç vardık. Her şey vaktinde olsun ama geç de olsa netice itibariyle bir şeylerin yapılması bizi teselli ediyor. Bugün sevgili yavrularımız ve aileleri için yapılan bu güzel projeden benim de mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu proje sebebiyle başta kaymakamımızı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum, kutluyorum. Toplum olarak kalkınalım, güçlenelim. Biz size bu desteği vermeye hazırız. İstanbul'a ve Türkiye'nin her yerine. İyi projelerle bu şehrin kalkınması için yapılan projelere 50 milyon TL'den fazla hibe, karşılıksız olarak hem iş yapmak isteyene hem de sosyal proje yapmak isteyene destek verdik. Bugün bu sosyal destek projelerinde birinde bir aradayız.'' 
     Mutlu, engelli vatandaşların bu tarz projelerle kendilerini geliştirmelerine destek verdiklerini belirterek, ''Bütün bu projelerde diyoruz ki, 'bu işi yapın biz de buna destek vermeye devam edelim. Çünkü biliyoruz ki kalkınmanın asıl gücü insanın eğitimidir ve tek bir ferdimizi dahi bu kalkınmanın dışında tutamayız. Her ferdimiz bizim için çok kıymetlidir'' diye konuştu. 
     
   UMUT IŞIĞI
     
      Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara da projenin Vali Mutlu'nun önderliğinde gerçekleştiğini ifade ederek, Çatalca'nın 88 yıllık bir ilçe olduğunu ve ilçe tarihinde ilk kez engellilerle ilgili bir projenin hayata geçirildiğini belirtti. 
     Herkesin bir anda engelli olabileceğini ve engelli vatandaşların herkesin bir parçası olduğunu dile getiren Kara, şöyle devam etti: ''Ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımız var. Herhangi birimizini şuradan çıktığında engelli olamayacağıma dair hiçbir somut veri yok. Hepimizin başına gelebilir. Ne mutlu ki bu engelli merkezimiz engelli kardeşlerimize ve onların ailelerine bir umut ışığı oldu. Onlar yaşama yeniden döndüler yeniden tutundular. Orada hem kendilerini geliştiriyorlar hem de kardeşliği, dostluğu öğreniyorlar.'' 
     Cem Kara, bundan sonraki süreçte projenin devamında yaşanabilecek bir sıkıntıda kendilerinin buna destek vereceklerinin altını çizerek, ''Biz belediye olarak bu merkezin bütün masraflarını üstleneceğimize buradan söz veriyorum'' dedi. 
     AK Parti İstanbul milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Gülay Dalyan, Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan ile engelli gençler ve ailelerinin katıldığı tören, eğitim ve toplum destek merkezinin açılışı ile sona erdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.