Cerrah Paşa

 

Şarkılara-türkülere konu olmuş, adına ağıtlar yakılmış, filmlerde anlatılmış ve önünden geçmemeye dahi yeminler edilmiş, Cerrah Paşa kimdir?

Kimine göre ünlü bir saray cerrahı, kimine göre bir film ya da bir dizide ki kasap karakterini üstlenen kişi, kimine göre de sadece bir semt ismi olarak bilinmektedir.

Oysa gerçek adı; Cerrah Mehmed Paşa olan ve bu gün adını en çok Cerrah Paşa semti ve Tıp fakültesiyle duyduğumuz Mehmed Paşa: III. Murat ve III. Mehmet döneminde saray cerrahlığı yapmış, sadrazamlığa kadar da yükselmiş olan ünlü bir Osmanlı tabibi ve paşasıdır.

Enderun mektebinde yetişmiştir. Hasoda ağalarından iken Şehzade Mehmet'i sünnet etmekteki mahareti sebebiyle isim yapmış. Enderun’dan çıkması ile yeniçeri ağalığı görevine atanmıştır. Daha sonra kubbe veziri olmuştur. İkinci vezir iken (9 Nisan1598) Sadrazam Hadım Hasan Paşa'nın idam edilmesi üzerine sadrazam tayin edilmiştir.

İngiliz Elçisi Lallo'nun hatıralarına göre de III. Mehmet’in, halası ile evlenmiştir.

Sadrazamlığı döneminde nikriz hastalığından mustarip olduğu için bir yardımcı ile çalışma gereksinimi duymuş. Bu durum, Sultan III. Mehmed tarafından uygun görülmeyip 6 Ocak 1599'da sadrazamlıktan azledilmiştir. Yerine Damat İbrahim Paşa üçüncü defa sadrazam yapılmıştır.

Bundan sonra bir müddet daha yasayan Cerrah Mehmet Paşa Ocak 1604'da (Hicri Saban 1012'de) vefat etmiştir.

Günümüzde İstanbul'da ismini taşıyan Cerrahpaşa semtinde yaptırdığı Cerrah Pasa Külliyesi’nin camii avlusunda bulunan türbesine defnedilmiştir.

Kendi ismini taşıyan semtte, yine kendi adını taşıyan vakfiyesi ve de Cerrah Mehmed Pasa Camii içinde bulunan; medrese, mektep, sebil, çeşme, şadırvan ve çifte hamamdan oluşan bir külliyesi bulunmaktadır.

 

Yaşam görmüş olduğun şehrin ışıkları değil; gerçek yaşam ışıkların altındaki şehirdir. !denizbatu!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.