DASK, deprem sigortasını artırdı

DASK, deprem sigortasını artırdı

DASK, elektrik ve su aboneliklerini başlatmak için zorunlu hale gelince, sigortalı sayısında ciddi bir artış yaşandı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu, sigorta yaptıran sayısında yüzde 49 artış yaşandığını açıkladı.

587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27 Eylül 2000 tarihinde hayatımıza giren Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), evimizi ya da bulunduğumuz meskeni, depremin getirdiği zararlar konusunda koruma altına almayı amaçlıyor. 

Bilim adamları her fırsatta deprem kuşağında olduğumuz açıklasa da, deprem için gerekli çalışmaları bir türlü yapmıyoruz. Gerek bina güçlendirilmesi, gerek hasarlı binaların yıkılması ve gerekse de binalarımızı sigorta yaptırarak güvence altına alma konusunda hiç de temkinli davranmıyoruz. Ancak bu konuda bazı zorunluluklar getirilince sigortalı sayısında da ciddi bir artış yaşandı. 

150 BİN TL'YE KADAR KORUMA


Doğal Afet Sigortaları Kurumu'na göre, yeni DASK yasasından önce 13 milyon konuttan sadece 3 milyon 500 bina DASK yaptırırken bu sayı, elektrik ve su abonelikleri için DASK'ın zorunlu hale getirilmesiyle yüzde 49 arttı. Yasanın geçmesi henüz bir ayı bulmamasına rağmen DASK'li bina sayısının 4 milyonu geçtiği açıklandı. 18 Ağustos'ta yürürlüğe giren yeni yasayla eskiden sadece tapu işlemlerinde kontrol edilen DASK, elektrik ve su abonelik işlemlerinde de zorunlu hale getirildi. Hemen hatırlatalım zorunlu deprem sigortası maksimum 150.000 TL'ye kadar teminat sağlar. Ancak konutunuzun yeniden inşa değeri daha yüksek ise, Konut Sigortası yaptırarak ihtiyari deprem teminatı dahilinde DASK poliçenin üzerinde kalan bedel için tam koruma sağlayabilirsiniz. 

Peki DASK neleri kapsar? İşte bu sorunun yanıtı: 

• Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, 

• 634 sayılı kat mülkiyeti kapsamındaki bağımsız bölümler, bu binaların içinde yer alan ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, 

• Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan ve kredi ile yapılan meskenler 
DASK kapsamına alınan teminatlara gelince; 

• Depremin 

• Deprem sonucu yangının 

• Deprem sonucu infilakın 

• Deprem sonucu tsunaminin 

• Deprem sonucu yer kaymasının sigortalı binalarda doğrudan neden olduğu maddi zararlar (temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve yapının benzer nitelikteki tamamlayıcı kısımlarında meydana gelenler de dahil olmak üzere) DASK tarafından sigorta bedeline göre kadar teminat altına alınmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.