Deniz Canlıları Heybeliada’yı Ziyaret Edecek!

Deniz Canlıları Heybeliada’yı Ziyaret Edecek!

Marmara Denizi’nde yaşayan benzersiz deniz canlılarının çeşitleri çevresel etkiler yüzünden giderek azalıyor. Adalar Müzesi, varolma savaşını sürdüren deniz canlılarının kendi habitatlarında çekilmiş görüntülerini 17 Haziran’da başlayacak bir sergiyle izl

Sergi deniz yaşamını anlatıyor
Bir zamanlar büyük balığın, küçük balığı kovalaması ile oluşan mükemmel besin zincirinin tüm halkaları teker teker koptu ve denizin dengeleri alt üst oldu.  Uskumru sürüleri kayboldu; onları takip eden torik ve lüferler azaldı... Adalar Müzesi, Marmara Denizi’nde hala farklı canlıların yaşamlarını sürdürdüğünü göstermek ve bu doğal hayatın özenle korunması gerektiği bilincini yaygınlaştırmak için 17 Haziran’da deniz yaşamını anlatan sergisini ziyarete açıyor. Sualtı fotoğrafçısı ve dalış eğitmeni Ateş Evirgen ile dalgıç Serço Ekşiyan’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, Adalar’ın çevresinde yapılan dalışlarda çekilen fotoğraflar ve videolardan oluşuyor.

Marmara Denizi barındırdığı fauna ve flora çeşitliliği açısından yerküredeki birçok denizden daha ayrıcalıklı bir özellik taşıyor. Fakat metropolleşme sürecinden kaynaklanan kirliliğin yanı sıra Tuna Nehri kanalıyla taşınan atık malzemeleri nedeniyle Marmara Denizi’ni besleyen İstanbul Boğazı’nın da nefes alması zorlaştı. Sadece Çanakkale Boğazı ile beslenen Marmara Denizi’nin geri dönülmez bir yola girdiği düşünülüyor.

Adalar Müzesi denizleri korumaya çağırıyor
Sergi, seksen renkli denizaltı fotoğrafının yanı sıra, deniz kirliliğini gösteren ve uzmanlar, Adalılar ile Adalı balıkçılarla yapılan görüşmelerden oluşan videolardan oluşuyor. Ayrıca, müzenin kalıcı bölümleri içerisinde İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin katkıları ile Marmara Denizi’nde kirlenme, yok olan türler, kabuklular, Adalar’ın oluşumundan bu yana canlılar anlatılıyor. MAREM (Marmara Environmental Monitoring Project) desteği ile Marmara Denizi’nin foseptiğe dönüşmesine karşı alınabilecek önlemler konusunda da başta Adalılar olmak üzere herkesi denizleri korumaya çağıran Adalar Müzesi bu çalışması sayesinde Greenpeace ve TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) ile işbirliğine başlıyor. Bu sergi ile birlikte Marmara’nın tanınması ve korunması konusunda çalışmalara hız kazandırmak hedefleniyor. Serginin devamı olarak, Marmara Denizi balık türlerini içeren bir gösterim ile internet sitesinde yer alan indeksin geliştirilerek proje olarak sürdürülmesi planlanıyor. 

Müze’de çocuk atölyeleri
Heybeliada iskele alanında açılacak olan sergi kapsamında yaz ayları boyunca çocuklarla çeşitli atölyeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Çocuk atölyelerinden başlıklar şu şekilde:

Köpekbalığından korkulur mu?
Denizanası ne renk?
Sen hiç denizyıldızı gördün mü?
Denizatına binilir mi?
Denizaltı balık mıdır?
Yunuslar balık mıdır?

17 Haziran'da sanatseverlerin beğenisine açılacak deniz yaşamı konulu sergi Ekim ayına kadar ziyaret edilebilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.