Devletin zirvesi CeBIT'te buluştu

Devletin zirvesi CeBIT'te buluştu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılan CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi, Bakanlıklar, Belediye Başkanlıkları, sektörün en önemli firmaları ve kurumlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Fuarı, AB Bakanı Egemen Bağış, Gençlik ve Spo

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da CeBIT Bilişim Fuarı'nın en önemli konukları arasındaydı. Akşam saatlerinde fuarı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, belediye stantlarını dolaşarak bilgi aldı ve kendilerini tebrik etti. 

Fuarın 3.gününde, Sinerji Zirvesi 'ne katılan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, teknoloji ve sosyal medyanın günümüzdeki önemini vurgulayarak, "Gazze'de akan kanın durdurulması için insanların sosyal medyada nasıl aktif bir çaba sarf ettiklerine hep beraber şahit olduk. 65 yıl aradan sonra 

Filistin'in Birleşmiş Milletler tarafından gözlemci bir ülke olmasında sosyal medyanın etkisini hep birlikte takip ettik. Filistin'e yapılan insanlık dışı saldırılara karşı sosyal medyada Gazze'de yaşanan dramın durdurulması için insanların girişimde bulunduğu çağrının nasıl neticeler verebildiğini sosyal medya sayesinde görebildik. Burada Türkiye'nin çok büyük bir rolü vardır" dedi. 

Konuşmaların ardından katılımcıların sorularına cevap veren Egemen Bağış, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından Türkiye'ye uygulanan vize uygulaması hakkında,"80 darbesinin ardından darbeci zihniyet Avrupa Birliği üyesi ülkelere vize hakkından 

feragat ettiğini bildirmişlerdir. Bu Gençlerimize Avrupa'ya sığınmacı olarak gidemesinler diye vize koymalarını teşvik etmiştir. Biz şu anda 80 darbesindeki kazığı çıkarmak için uğraşıyoruz. Üç yıl içerisinde bizim vatandaşlarımıza uygulanan vizelerin kaldırılmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

Zirvede, CHP Milletvekili Gülseren Onanç, Reklamcı ve Öğretim Görevlisi Levent Erdem, Gazeteci-Yazar Zorluhan Zorlu, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter de konuşmacı olarak yer aldı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bakanlığın standında milli sporcularımızdan basketbolcu Kerem Tunçeri ve Semih Erden'le buluşarak, ziyaretçilerle sohbet ederek, gençlerin sorularını yanıtladı. 

Fuara iddialı bir stantla katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi büyük ilgi gördü. 

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu ve KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de fuarın Cumartesi günkü önemli konukları arasında yer aldı. 

01 Aralık Cumartesi günü Sosyal Medya 'nın Trend Topic 10 Belediye Başkanı açıklandı. İlk iki belediye başkanı olarak açıklanan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan 

törene katılarak ödüllerini aldılar. 

"Trend Topic Belediye Başkanı" isimli araştırma sonuçlarına göre 94 ilçe belediye başkanı arasından, İstanbul Üniversitesi araştırma grubu (Yrd Doç Dr Fatih Gürsul, Doç Dr Gülin Terek Ünal, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Atacan Karındaş, Öğr. Gör. Faruk Dursun, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Muhammed İkbal, Öğ. Gör.. Kemal Şahin) tarafından belirlenen "Sosyal Medyada En Çok Olumlu Tepki Alan 10 Belediye Başkanı" açıklandı. 

Listeye giren, sıralamaya göre; Kadıköy, Beyoğlu, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar, Beykoz, Fatih, Üsküdar, Zeytinburnu ve Ümraniye Belediye Başkanlarına ödülleri bir törenle verildi. 

Kadıköy Bld. Bşk.Selami Öztürk konuşmasında "Biz sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğunu Van depreminde daha iyi anladık. Yüzlerce binlerce genç, kendi yardımlarını topladılar. Koli kalmadı bir tweet atıldı anında her taraftan koli gelmeye başladı. Bize sadece göndermek düştü. Sosyal medyanın ne kadar güçlü olduğuna o gün karar verdik." diyerek konunun önemine değindi. 

Ahmet Misbah Demircan ise "Beyoğlu Belediyesi'nin son hizmeti, "Call Center'ı ile çek ilet ve onu cepten yönet" konsepti ve belediyenin içerisine kurduğumuz akıllı kent sistemleri ile aslında giderek daha az elemanla, daha hızlı çalışan ve vatandaş ile iletişimini zirvede tutmaya gayret eden bir belediyeyiz" diyerek, "Vatandaş Başkan" uygulamasına dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.