“Dogu” Galeri/Miz’de

“Dogu” Galeri/Miz’de

Doğu Çankaya’nın 2012 tarihli resimlerinden oluşan “Dogu” sergisi 17 Nisan’da Galeri/Miz’de sanatseverlerle buluşuyor.

 
Doğu Çankaya, ağırlıklı olarak ahşap üzerine karışık teknikle oluşturduğu resimlerini 17 Nisan - 12 Mayıs 2012 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri/Miz’de izleyiciye sunuyor. Tümü 2012 yılına ait olan yapıtlar bütünü, sergi mekanını bir “çevre” olarak gören sanatçının, bu çevreyi oluşturma projesinin sonucu. Bu “çevre”yi, birbiriyle ilintili tam kırk üç çalışma oluşturuyor.
 
Serginin başlığı olan “Dogu”, Doğu Çankaya’nın sanat, aynı anda da dünya görüşünün merkezindeki kavrama ışık tutuyor. Dünyayı kopuntusuz bir ilişkiler bütünü olarak gören sanatçı, kendi adından hareket ederek bir araştırmaya girdiğinde, adının, Japon kültüründe “şifacı” anlamına geldiğini gördüğü an, kopuntusuzluk görüşünün yerindeliği ortaya çıkar: Doğu Çankaya bir şifacıdır! Evet, tıp eğitimi alan Doğu Çankaya, bir hiperbarik tıp doktorudur; iyileştirendir...
 
Çankaya’nın yapıtlar bütünü düşünüldüğünde, sanatçının, doğayı koruyan tavrı ile Dogu kavramının nasıl buluştuğu anlam kazanır: sanatçının artistik kariyerinde önemli yer tutan heykel ve içinde heykelin de kullanıldığı enstalasyonların ana maddesi, kaşık yerine kullanılan karıştırıcılar, hasta muayenesinde kullanılan spatüller gibi, tüketim nesnesine dönüşmeden önce varlıkları doğayı korurken, sorumsuz tüketimi ters etki yaratan ahşap çubuklardır. Ayrımsanacağı gibi, ahşap, Doğu Çankaya sanatında simgesel bir yoğunluğa sahiptir. “Dogu” sergisinde de sanatçı, ana malzeme olarak ahşabı seçerek, doğaya şifa vermeye devam ediyor.
 
“Dogu” 12 Mayıs 2012’ye dek Galeri/Miz’de görülebilecek.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.