'Doktoru sistem öldürdü!'

'Doktoru sistem öldürdü!'

Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Asistan Dr. Melike Erdem'in intiharı doktorların olumsuz çalışma koşullarını da yeniden gündeme getirdi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, "Şu anki hekimlik uygulamaları

 Samatya'daki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Asistan Dr. Melike Erdem, binanın 6'ncı katından atlayarak intihar etti. Olayın ardından hastaneye gelen İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, "Şu anki hekimlik uygulamalarından rahatsızlık duyduğunu öğrendik. Bu arkadaşımızın ruhsal problemleri de vardı ve o hastalıktan dolayı da intihar ettiği söylenebilir" dedi. 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, intihar eden 30 yaşındaki asistan Dr. Melike Erdem'in görev yaptığı hastaneye geldi. Olayın ardından sağlık çalışanları ve meslek örgütleri temsilcileri hastane önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Taner Gören, "Olayı duyar duymaz buraya geldim. Öncelikle olayın ayrıntılarını bilmiyoruz. Melike Erdem adlı genç meslektaşımız 6. kattan atlayarak hayatına son vermiştir" ifadelerini kullandı. 

Asistan Dr. Melike Erdem hakkında Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) şikayet geldiği iddiasına ilişkin Gören, "Bu arkadaşımızın çok basit düşünceyle ruhsal problemleri de vardı ve o hastalıktan dolayı da intihar ettiği de söylenebilir. Bir şey diyemiyoruz çünkü olay, yapılacak incelemelerin ardından belli olacak. Araştırdığımız zaman bir takım ipuçları var. SABİM şikayet hattı var. SABİM şikayet hattına onunda nöbetçi olduğu bir dönemde bir hastanın yaşadığı bir sıkıntı şikayet edilmiş. Bu sıkıntıyla da ilgili hakkında sorgulama yapılmış" diye konuştu. 

Erdem'in daha önce çalıştığı hastanede bir takım sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Gören, "Ümraniye Devlet Hastanesi'nde çalışmış olduğu dönemde ufak sıkıntılar yaşamış. Arkadaşlarından edindiğimizi bilgi üzere hekimlik mesleği bakımından, yani şu anki hekimlik uygulamalarından rahatsızlık duyduğunu öğrendik. Bunlar araştırılacak. Bir hastalığı vardı, intihar etti diyemeyiz" dedi. 'BAKAN İSTİFA ETMELİ'
Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılara değinen Gören, "Bu arkadaşlarımız durmadan 32 saat çalışıyorlar. Bu ağır şartlarda çalışan bir hekimin bunalıma girmemesi mümkün değildir. Bu nedenle bu sağlık sisteminin araştırılması gerekiyor. Bu nedenle 184 SABİM hattının kaldırılması gerekiyor. Eğer gerçekten uygar bir ülkedeysek ve sağlık sıkıntısı yaşıyorsak, bu sistemin başındaki kişinin, yanı sağlık bakanının istifa etmesi beklenir. Biz bu sistemin arkadaşımızı öldürdüğüne inanıyoruz. Bundan sonra bu olayların yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı. 


Öte yandan, genç doktorun 3 ay önce çalıştığı Ümraniye Devlet Hastanesi'nden bir süredir yaşadığı psikolojik sorunları nedeniyle tayin istediği ve antidepresan ilaçlar kullandığı iddia edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.