Dünya Ekonomisi İstanbul'da

Dünya Ekonomisi İstanbul'da

EBES (Eurasia Business and Economics Society - Avrasya Ekonomi ve İşletme Birliği), yedinci konferansını 24-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul'da yapacak. Türkiye dahil 63 ülkeden 510 akademisyen, uzman ve bürokrat dünya ekonomisini İstanbul'da düz


Her yıl ekonomi ve finansın önde gelen temsilcilerini İstanbul'da buluşturan uluslararası bilimsel,akademik kuruluş EBES (Eurasia Business and Economics Society - Avrasya Ekonomi  ve İşletme Birliği), yedinci konferansını 24-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul'da yapacak. Türkiye dâhil 63 ülkeden, aralarında dünya çapında ün yapmış ekonomi profesörlerinin de bulunduğu 510 akademisyen ve uzman, 3 gün boyunca 300'e yakın bilimsel makaleyi sunup tartışacak. Konferans İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) işbirliği ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) desteğiyle gerçekleştirilecek.
 
HER YIL İKİ KONFERANS
Akademisyenlerin yanı sıra, dünya genelinden merkez bankacılar, uzman ve bürokratların da yoğun ilgi gösterdiği konferansta teorik konular yanında dünya ekonomisinin gündemindeki konular da tartışılacak. EBES'in kurucularından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Konferansta sunulacak makalelerin geleceğin ekonomik düzenine yönelik arayışlar için önemli adım oluşturacağını söyledi.
Konferansla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, "EBES olarak her yıl biri Türkiye'de ikisi de yurtdışında olmak üzere üç uluslararası konferans düzenliyoruz. Bu konferanslarda ekonomi ve finans dünyasının seçkin isimleri bir araya geliyor. Konferanslarımıza olan uluslararası ilgi, EBES konferanslarının gerçek bir uluslararası akademik platform haline  geldiğini gösteriyor" dedi. EBES konferanslarının önemli bir özelliğinin yurtdışından katılımın yüksek olması olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgin, "Türkiye'den katılım yüzde 7'den bile daha az. Konferans uluslararası akademik çevrelerde çok ilgi gördü. Türkiye'nin bilimsel alanda tanıtımı için de büyük bir katkı sağladı" dedi.
 
KONFERANSTA ÖNE ÇIKANLAR
Bu yılki konferansa ekonomi ve finans camiasın önemli isimleri katılıyor. Konferansın açılışında VOB Genel Müdürü Dr. Çetin Ali Dönmez konuşacak. Konferansın ikinci gününde ise İMKB Başkanı Dr. İbrahim Turhan bir konuşma yapacak. Diğer yandan, EBES'in Başkanı ve dünyaca ünlü finans profesörü Iftekhar Hasan da konferansa katılacaklar arasında. Profesör Hasan, Journal of Financial Stability adlı ünlü finans dergisinin editörü.
EBES'in Başkan Yardımcsı ve aynı zamanda BBVA Compass Bank'ın kıdemli ekonomisti Dr. Hakan Danış da konferans katılımcıları arasında. Konferansın bir diğer ünlü katılımcısı ise dünyanın sayılı finans dergilerinin editörü olan Profesör Jonathan Batten. Ekonomi ve finans bilimiyle ilgili değişik teorik ve güncel konuların ele alınacağı ve çözüm önerilerinin tartışılacağı konferansta dünya ekonomisinin gündemindeki konular da masaya yatırılacak. Konferansa IMF ve Hollanda Merkez Bankası gibi uluslararası kuruluş ve bankalardan da katılımcılar olacak. Konferansta  Arap ülkelerden gelen katılımcıların yanı sıra Euro Bölgesi krizini derinden yaşayan Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden gelen akademisyen ve uzmanların konuşmalarının da ilgi çekmesi bekleniyor.

EBES HAKKINDA
Çoğunluğu yurtdışında bulunan birkaç Türk akademisyen tarafından 2008 yılında kurulan EBES, Türkiye'de benzeri olmayan tamamen uluslararası bilimsel-akademik bir kuruluş olarak değerlendiriliyor. Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Dr. Hakan Danış ve Ender Demir'in kuruluşuna öncülük ettikleri EBES'in diğer yöneticileri yabancı isimlerden oluşuyor. EBES'in İsrail'den Çin'e İsveç'ten Avustralya'ya kadar değişik ülkelerden akademisyenlerin oluşturduğu bir Danışma Kurulu bulunuyor. Kurulda; 17 ülkeden ekonomi, finans ve işletme alanlarına mensup 25 profesör bulunuyor. EBES'in amaçları arasında uluslararası bilimsel-akademik konferanslar düzenlemenin yanında, bilimsel dergiler çıkarmak da yer alıyor. Bu amaçla, EBES, Eurasian Economic Review ve Eurasian Business Review adlarıyla İngilizce iki bilimsel-akademik dergi yayınlıyor. Editörleri yabancı olan dergilerin yayın kurullarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim insanları bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.