Dünya havacılığının kalbi İstanbul’da atacak

Dünya havacılığının kalbi İstanbul’da atacak

Türkiye’nin girişimleri ile D-8 Ülkeleri işbirliği alanları içerisine dahil edilen ve ülkemizin başkanlığını yaptığı D-8 Ülkeleri Sivil Havacılık Çalışma Grubu, Havaalanları ve Havacılık Endüstrisinde İşbirliği için İstanbul’da bir araya gelecek.

 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 4-5 Nisan 2012 tarihleri arasında TAV işbirliği ile D-8 Havaalanı Yönetimi ve İşletimi Çalıştayı ve TAI işbirliği ile D-8 Havacılık Endüstriyel İşbirliği Çalıştayı olmak üzere iki ayrı çalıştay düzenleyecek. Haziran 2011’de Endonezya’nın Başkenti Jakarta’da gerçekleştirilen toplantıda ilk adımı atılan, TAV’ın ve TAI’nin işbirliği ile bu iki alanda çalıştay düzenlenmesi yönünde alınan karar hayata geçiriliyor. Üç oturum halinde düzenlenecek çalıştaylarda, D-8 üyesi ülkeler havaalanı Yönetim ve İletimi ile Havacılık Endüstrisi konularında görüş alış-verişinde bulunacak ve ülkemizin bu anlardaki uygulamalarına yönelik de teknik geziler düzenlenecek.

GENİŞ KATILIM

Çalıştaylara D-8 üyesi ülkelerden Bangladeş, İran, Mısır, Nijerya, Endonezya ve Pakistan’ın katılacak. Çalıştaylar, D-8 üyesi ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirmesinin yanı sıra yabancı temsilciler ile Türk havacılık sektörünü bir araya getiren bir platform olması ve üye ülkelerin girişimcileri arasında somut projelerin oluşmasına sağlayacağı katkı açısından büyük önem taşıyor. Havacılık sanayimizin yabancı ülkelere tanıtımının da yapılacağı çalıştaylarda, ilgili ülkelerin havacılık sektöründeki ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara yönelik katkıların sağlanması Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek.

D-8 ÜLKELERİ SİVİL HAVACILIK GRUBU

D-8 üyesi olan ülkelerin katılımı ile 8-10 Eylül 2007 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda imzalanan Mutabakat Zaptı ile D-8 ülkelerinin işbirliği alanlarına sivil havacılık da dâhil edildi. Günümüze kadar sivil havacılık genel müdürlükleri katılımı ile 6 toplantı yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, D-8 üyesi ülkelerin sivil havacılık çalışma grubu başkanlığına Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü seçildi. Bu kapsamda D-8 üyesi ülkeler arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması yönünde faaliyetler sürdürülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.