'En son düştüğümde kalkamadım, memur oldum'

'En son düştüğümde kalkamadım, memur oldum'

Akgiray, “6 yaşından bu yana benim de pek çok girişimcilik deneyimim oldu. Kimi zaman düştüm, kimi zaman kalktım. En son düştüğümde kalkmayı başaramadım, devlet görevlisi olmaya karar verdim” dedi.

 İstanbul’da düzenlenen uluslararası girişimcilik çalıştayının 15’incisi MIT Global Startup Workshop’ın kapanış konuşmasını yapan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, “6 yaşından bu yana benim de pek çok girişimcilik deneyimim oldu. Kimi zaman düştüm, kimi zaman kalktım. En son düştüğümde kalkmayı başaramadım, devlet görevlisi olmaya karar verdim” dedi.


Girişimcilik dediğimiz zaman aklına her zaman iki önemli sözün aklına geldiğini söyleyen Vedat Akgiray, “Bunlardan biri Einstein’a ait. Bir fikir ilk duyduğunuzda kulağa yeterince absürd gelmiyorsa başarılı sonuç vermez. Diğer aklıma gelen de ‘Karanın izini kaybetmekten korkanlar, asla yeni topraklar keşfedemezler’” şeklinde konuştu.

Başkan’ın tavsiyeleri

MIT Enterprise Forum Turkey ev sahipliği, Özyeğin Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi’nin ortaklığı, GE’nin (General Electric) ve ABD Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Akgiray, küreselleşmenin yoğun bir rekabet ortamı yarattığını, ancak bunun büyük şanslar da doğurduğuna dikkat çekti.

Girişimcilere seslenen Akgiray, “Buradaki arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak. Baba nasihatı olarak da düşünebilirler” diyerek, şöyle devam etti:

“Unutmayın ki, bir işi kurduğunuz zaman ilk 2 yılında muhakkak başarılı olacak ve kazanç getirecektir. Ancak şirketiniz şirketiniz büyümeye başladığı zaman para yetiştirmek zorlaşır. Bunun için finans oyununu iyi oynamalısınız. Aksi takdirde başarıyı yakalayamazsınız. Asla unutmayın ki hayatta her şey para değildir. Parayı yiyemezsiniz ya da sevgi satın alamazsınız. Kafanızdaki fikri uygulamaya koymayı düşünmeye başladığınız anda kendinize iki soru sormanızı tavsiye ederim. Bunu nasıl yaparım ve bunu neden yapıyorum? Eğer ki bu iki soru birbirini tamamlamıyorsa başarılı olamazsınız. Projeniz başarıya ulaşamaz. yaptığınız iş sizi tatmin etmez.”

Türkiye’de Ar-Ge yatırımlarında vergi alınmaması gibi Ar-Ge için önemli destekler verildiğini belirten SPK Başkanı Akgiray, “Bu teşvikler birçok uluslararası firmayı Ar-Ge merkezlerini Türkiye’ye taşımaya teşvik ediyor. Sizleri de Ar-Ge çalışmalarınızı burada yapmaya davet ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.