Engelliye engel üst geçit

Engelliye engel üst geçit

Kumburgaz’da engelliler için yapılan üst geçit, görenleri hayrete düşürüyor. Sözde engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılan üst geçidin bir ayağında engelli rampasının olmasına rağmen diğer ayağında sadece merdiven bulunuyor.

İstanbul'un en işlek karayolu D-100 üzerinde bulunan üst geçidin bir ayağında engelli rampası bulunurken, diğer yanında ise sadece merdiven bulunuyor. Engelli vatandaşlar, üst geçidin yeniden yapılması için yetkililerden yardım istiyor.  

Üst geçit, Rize'deki benzerlerini aratmıyor.  Tekerlekli sandalyeyle rampayı geçerek üst geçide ulaşan engelliler, aşağı inmek için çevrede bulunan vatandaşlardan yardım istiyor. İlginç tasarımı ile dikkat çeken üst geçide çıkınca sıkıntıları bir kat daha artan engelli vatandaşlar, duruma isyan ediyor. Tekerlekli sandalyesiyle rampayı çıkmakta zorlandığını belirten yürüme engelli Erdem Ersoy, “Çıkarken çok zorlanıyoruz. İnerken de zorlanıyoruz. Engelliler için üst geçit yapsınlar” derken, eşi ise, “Yine aynı yerden ineceğiz. Hiçbir şeye yaramıyor” dedi. 8 yaşından beri engelli olduğunu belirten Ferdi Çağlar, “Normaldeki sıkıntı üst geçitteki engelli rampasının dik olması ve inişinin olmaması. Çıkış var ama iniş yok. Bu da daha çok bedensel ve tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlar çok sıkıntı çekmektedir. Çünkü rampa dik yapılmış ve iniş yok. İniş olmadığı için de çıkan vatandaş tekerlekli sandalyesiyle bu sefer de inemeyecek. Bir vatandaşın gelmesini bekleyecek ki beni aşağı indirsin diye. Bir an önce bunun bir çözüme kavuşması gerekiyor” diye konuştu.

BAŞKAN AKGÜN: “TAM BİR KOMEDİ”
Belediyeler olarak engellilerin yaşamını kolaylaştırmak zorunda olduklarını dile getiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “8 Aralık Engelliler Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Ama daha çok engellilerin yaşamına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Tretuvarları yüksekse, engelli vatandaşlarımız, yaşlı vatandaşlarımız, engelli arabasını orada rahatça kullanamıyorsa bu büyük bir eksikliktir. Bizlerin ne hakkı varsa engelli kardeşlerimizin de bizden daha fazla hakları var. Türkiye’de kaldırımlara çıkmak için genç olmak lazım. Yarım metre yüksekliğinde kaldırımlar var. Türkiye’deki kaldırımların yüzde 50’sinden fazlasında engelli kardeşlerimizin tekerlekli arabasıyla seyir etmesi mümkün değil” şeklinde konuştu. Üst geçidin yeniden yapılması için Büyükşehir Belediyesi’yle görüşeceğini belirten Başkan Akgün, “Üst geçit tam bir komedi. Bunun sahibi şu anda Büyükşehir. Mutlaka düzeltilmesi ve yeniden yapılması gerekiyor. Onun için Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşeceğim” dedi. Çevrede bulunan vatandaşlar ise duruma tepki göstererek, “4 senedir bu üst geçit böyle duruyor. Engelli vatandaş zaten burayı kullanmıyor. Nereden inecek? İnecek yer yok” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.