Eskihisar'da işler iyice karıştı

Eskihisar'da işler iyice karıştı

Eskihisar-Topçular arası arabalı vapur hattı seferleri gerçekleştirmeye hazırlanan Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.’nin, kiraladığı iskele ile ilgili hukuki sorun büyüdü.

Eskihisar iskelesinin kiracısı konumundaki Gök Denizcilik Turizm A.Ş. söz konusu alanı 20 yıllığına Negmar Denizcilik’e kiraladı. Ancak iskeleyi kiraya veren Gebze Belediyesi, Gök Denizcilik’in kira bedellerini ödememesi nedeni ile sözleşmeyi feshetti; iskelenin iadesini istedi.

60 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Eskihisar-Topçular arasında taşımacılık yapan İDO’nun yanı sıra Negmar Denizcilik de aynı hatta taşımacılık yapmaya başlayacaklarını 6 Kasım’da yapılan basın toplantısı ile duyurdu. Şirket, hatta başlangıçta üç gemi ile çalışacaklarını, 60 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını açıkladı. İDO ile Negmar arasında tartışmaya yol açan hatta yılda 4 milyon araç taşınıyor. Hattın yıllık geliri 200 milyon lira. 

Negmar’ın sefer yapabilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden iznin henüz çıkmaması yanı sıra, Eskihisar iskelesi ile ilgili de hukuki sorun bulunuyor.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in imzasını taşıyan 12 Eylül tarihli ihtarnameye göre, belediye, Gök Denizcilik ile kira sözleşmesini feshetti. Demokrat Kocaeli Gazetesi yazarı Galip Ataman, önceki gün köşesinde ihtarnameye yer verdi.

BİRİNCİ FERİBOT SAVAŞI

 İhtarnameye göre Gök Denizcilik söz konusu alanı 2004’te 10 yıllığına kiraladı. Ancak kira ödemedi. 25 Haziran 2010’da borç yapılandırmasına gidildi. 2 yıl geçmesine rağmen ödeme yapılmadı. 28 Haziran 2011’de çekilen ihtarnameye karşın da borçlar ödenmeyince ipler koptu. Belediyenin ihtarnamesine karşı Gök Denizcilik de noter kanalı ile ihtarname gönderdi. 

Bu ihtarnamede fesih kararının tek taraflı alınamayacağı, fesih için mahkeme kararı geriktiği vurgulandı. Gök Denizcilik, kiracı olduğu iskelenin kullanımı için Negmar Denizcilik ile 20 yıllık bir protokol yapmış durumda.

Negmar Denizcilik Genel Müdürü Bülent Şafak, sorunun kendilerini ilgilendirmediğini savunarak “Fesihin hukuki değeri yok. Çünkü devam eden bir dava süreci var. Mahkemeden karar çıkmadıkça, kiralayan kiracıyı çıkaramaz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.