Finans Merkezi için planlar hazır

Finans Merkezi için planlar hazır

İstanbul Anadolu yakasında kurulacak İstanbul Finans Merkezi projesine ilişkin imar planlaması çalışmalarını tamamladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Anadolu yakasında kurulacak İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesine ilişkin imar planlaması çalışmalarını tamamladı. Yapılacak inşaatlar için 2,85 emsal verildi. BDDK, Merkez Bankası, SPK, Ziraat, Vakıf ve Halk Bankası yeni merkezlerini, bu emsal üzerinden kendilerine ayrılan alanda inşa edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Anadolu yakasında kurulacak İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi çalışmalarını tamamladı. Bakanlık, Ataşehir ve Ümraniye ilçeleri içerisinde yer alan İstanbul Finans Merkezi'nin bulunduğu bölge için 1/5000'lik nazım imar planı ve 1/1000'lik uygulama imar planları hazırladı. Söz konusu planlar 25 Haziran-24 Temmuz (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosunda askıya çıktı. İFM'de yer alacak kurumlar için ayrılan ticaret alanlarından toplu konut bölgelerine, eğitim arazilerinin yer alacağı bölümlerden dini tesislerin konumlandırılacağı alana, resmi kurumlardan yeşil alanlar için ayrılan arazilere kadar her şey tek tek planlara işlendi.

İFM için Ataşehir ve Ümraniye sınırlarında bulunan 288 bin 31 metrekarelik arazi ayrıldı. Bölgenin imar fonksiyonu, merkezi iş alanı, ticaret, hizmet ve okul alanı olarak planlara işlenen arazideki inşaat alanının büyüklüğü 808 bin 587 metrekareye çıkıyor. Halk Bankası ve Ziraat Bankası, İstanbul'da inşa edecekleri yeni merkez binaları için arazi alımlarını Temmuz 2008'de gerçekleştirmişti. Halk Bankası, Ataşehir Finans Merkezi arazisinden 57 bin 461 metrekarelik arsa aldı.

Halk Bankası bu araziye emsal 2,8 olmak üzere toplam 163 bin 765 metrekarelik bina inşa edebilecek. Ziraat Bankası da 54 bin 390 metrekarelik arazisine 155 bin 13 metrekareye sahip bir yapı kuracak. Vakıfbank ise 18 bin 457 metrekarelik bir araziye yine 2,85 emsalden 52 bin 602 metrekarelik bir bina projelendirecek. Sermaye Piyasası Kurulu 25 bin 59 metrekarelik arazisine 71 bin 420 metrekare büyüklüğünde bir inşaat hedefliyor. Finans Merkezi'nde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) için 43 bin 434 metrekarelik arazide 123 bin 787 metrekarelik bir yapı planlandı. Merkez Bankası ise faaliyetlerini 32 bin 4 metrekarelik alana inşa edeceği 91 bin 214 metrekarelik yapıda yürütecek.

Bölgede planlanan 75 bin 684 metrekarelik arazi ise Emlak GYO tarafından doğrudan satış yöntemiyle ihale edilecek. Bu arazinin ofis ve gayrimenkul olarak kullanılması düşünülüyor. Ayrıca bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde anaokulu, ilk ve ortaöğretim tesisleri, resmi kurumlar, dini tesisler, park ve meydanlar da planlara işlendi. Proje kapsamında ayrıca emsal 2,85 olmak üzere yönetim merkezi, konaklama tesisleri, konut, alışveriş merkezleri, tiyatro, sergi ve konferans salonları, özel hastane ve özel eğitim kurumları ile katlı otoparkların yer alabileceği özel proje alanı ayrıldı. Alan içerisinde yer alacak kurumlar arasında ayarlanacak özel rekreasyon ve park alanları planlandı. Proje kapsamında İFM içerisinde taşıt yolları ve TEM yoluna özel bağlantı düzenlendi. İFM'ye toplu ulaşımın en önemli aktörlerinden raylı sistem bağlantısı da planlara işlendi. Bölgenin önemli noktalarına dinlenme alanları için özel meydanlar ayarlandı. Ayrıca bölgede toplu konut alanları da tek tek belirlendi.

Amerikalılar İFM'de vergi teşviki bekliyor
Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Müsteşar Yardımcısı Cherly Fernandes, İFM kapsamında beş kişinin ABD'ye götürüldüğünü ifade ederek, mali transferin vergilendirilmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi. Ortak bir çalışma yapılarak borsada daha etkili olunabileceğini belirten Fernandes, "Vergilendirme kaynaklı çekinceler var. ABD şirketleri doğrudan gelmeden önce doğrudan bilgi almak istiyor. Bu konuda teşvik aldıktan sonra karar verecekler." dedi. Türk şirketlerin de ABD'de yatırım yapmasını istediklerini anlatan Fernandes, "Türkler gelsinler, Türkler yatırım yaptıkça ABD'li firmalar daha çok yatırım yapacaklar." diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.