Galata'nın karanlık tarihi: Mektep

Galata'nın karanlık tarihi: Mektep

Galata Perform'un bu yılki "Görünürlük Projesi"nde Galata bölgesindeki fuhuş olgusuna 'Mektep' ismindeki pefrormansla mercek tutuluyor.

 Galata Perform tarafından bu yıl 8.'si düzenlenen "Görünürlük Projesi 8''; "Kamusal (Alanda) Sanat / Katılımcı Sanat" kavramlarına odaklanıyor. Şule Ateş'in sanat yönetmenliği kapsamında yer alan Nuri Kaya yönetimindeki ilgi çekici etkinlik; "Zifiri Karanlıkta Mektep - Galata ve Fuhuş" 10 Kasım 2012, Cumartesi günü saat 20:00'de Galata'nın "karanlık tarihine" uzanıyor.  

Karanlık İşler'in "Görünürlük Projesi 8" için tasarladığı "Zifiri Karanlıkta 'Mektep' - Galata ve Fuhuş" halen İstanbul'un resmi genelevini barındıran Galata'daki fuhuş olgusuna zifiri karanlıkta göz atıyor. "Mektep"in; erkeklerin dünyasına ait bir kelime olduğunu ve cinsel deneyimin tecrübe edildiği yer anlamında kullanıldığını belirten Şule Ateş; Galata'nın yüzyıllar boyunca İstanbul'un fuhuş merkezi olduğunu belirtiyor. "Zifiri Karanlıkta 'Mektep'-Galata ve Fuhuş" adlı performansta yönetmen Nuri Kaya; Galata'nın neden bu hale geldiğini tarihi bilgilerin yanı sıra tiyatro ve ses enstalasyonları aracılığıyla sorguluyor. 

Aralarında fuhuş sektöründen insanların ve konuşmacıların yer alacağı, konuşulamayanların konuşulmasını sağlayacak proje zifiri karanlık ortamda gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.