“Güzel sözler, güzel yazılmalı”: YAZIYORUM Sergisi

“Güzel sözler, güzel yazılmalı”: YAZIYORUM Sergisi

Mustafa Eren’in “YAZIYORUM” başlıklı ve tanımı “Güzel sözler, güzel yazılmalı” olarak yapılabilecek sergisi 15 Mayıs - 09 Haziran 2012 tarihleri arasında Galeri Oda’da açılacak.

                                           
 
Mustafa Eren, 50 yıldır yazıyla uğraşıyor. Aynı zamanda bir basın emekçisi olan sanatçımız, plastik anlamda eşsiz örneklerden oluşan çalışmalarını, son yıllarda sergilerle duyurmaya ve paylaşmaya başladı. Yazıya getirdiği yorumlarıyla yazıda görsel bir farklılık yarattı.
 
Mustafa Eren, toplumların belleğinde yer etmiş, kimi zaman özdeyişe, kimi zaman atasözüne dönüşmüş sözleri bir kuyumcu sabrı ve özeniyle işliyor, geliştiriyor; çoğu kez en başa dönerek tekrar yorumluyor. Bu uğraş, Türkçe, Latince ya da İngilizce olabilen bu söz, bir logoya dönüşünceye kadar sürüyor. Sonunda bazen çinko kalıba geçip bir özgün baskı oluyor; bazen tuval üzerinde bir kitabeye dönüşüyor.
 
13 yaşında Denizli’de tabelacı çıraklığıyla başlayan serüveni İstanbul’da, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nde, yazı sınıfının tek öğrencisi olarak sürdürdü. Mezun olduğu 1972 yılından bu yana özgün yazı çalışmaları, font tasarımları (biri Letraset firması tarafından satın alınan, 60’dan fazla yazı karakteri) ile geliştirdi. Son 10 yıldır da Osmanlı’dan devralamadığımız hat sanatını, Latin harfleriyle yorumlayarak, yeni bir kulvara taşıdı.
 
Geleneksel hat sanatında yazının anlamı ikinci plandadır; okunurluğu çok fazla önemsenmez. Mustafa Eren için ise anlam, yazının vazgeçilmez öğesi. Onu kaybetmemek, tam tersine kompozisyon ve istifle desteklemek için özellikle uğraşıyor. Onun yorumladığı sözler, okunmadan önce seyredilen tablolara dönüşüyor; ardından da okunarak çözülüyor, çözümleniyor...
Yaklaşık 25 çalışmanın izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00-19:00 saatleri arasında açıktır.
                                                                                                           

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.