Haliç metrosu seneye hazır

Haliç metrosu seneye hazır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün Haliç metro geçiş köprüsüyle ilgili açıklamalarda bulundu, yapımı devam eden köprünün önümüzdeki yıl tamamlanacağını, 2013 Eylül-Ekim ayında test sürüşlerinin başlayacağını söyledi.

 “BAŞKA ÇARE YOK”


Topbaş, çok tartışılan köprünün yapımıyla ilgili UNESCO ile mutabakata varıldığını açıkladı: “Yapılan projeler olumlu karşılandı. Şu anda yapılmakta ve 18 seneden beri yapılamayan köprü, günde 1 milyon yolcu taşıyacak hat. Devreye girmesi bekleniyor çünkü başka bir alternatifi yok. Bu konuyla ilgili bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Az bilgiyle birileri meydanı boş bularak çokça konuşuyor. Bu köprü, kentte ulaşım ile ilgili ihtiyaç olan bir akstır. Bu aksı yerine getirmek zorundayız, başka çaresi yok. Çünkü Doğu-Batı hattı olan Marmara rayına entegre olacak Kuzey-Güney hattı olarak bunun devreye girmesi bekleniyor ki şehirde bireysel aracı toplu taşıma araçlarına yönlendirmenin tek yolu bu, başka çaresi yok” dedi.

SİLİVRİ’YE METROBÜS YOK

Topbaş, 2013 Eylül ya da Ekim ayında test sürüşlerinin başlayacağını anlattı: “İstanbullular Haliç’ten metroyla geçerken Tarihi Yarımada’yı çok daha güzel görme imkânı yakalayacak. 1 milyon yolcunun geçebileceği güzergâh üzerinden, Unkapanı Köprüsü’nden bu denli trafik geçmeyecek. Belki otobüsler orada devre dışı kalacak.” Topbaş, metrobüsün Silivri’ye kadar uzatılmayacağını, metro çalışmalarının ise devam ettiğini dile getirdi.

Boğluca Deresi kurtuluyor

TOPBAŞ, dün Silivri Boğluca Deresi ıslah çalışmalarını da inceledi. Yıllardır taşkınlarla gündeme gelen dereye 60 milyon TL’ye yakın bir yatırım yapıldığını anlattı: “Bu bir kentsel dönüşüm demektir. Burada yaşayanlar bir noktada kurtulmuş oldular. Silivri’de önemli bir kentsel dönüşüm çalışması görüyoruz. Dönemimizde bugüne kadar Silivri’ye 810 milyon TL yatırım yaptık. Doğalgaz getirdik, altyapıyı yaptık, kış sularını kontrol altına aldık. İSKİ çalışma yaptı. Çöp yığınlarının olduğu bölgedeki sorunları ortadan kaldırdık ve yatırımlarımızı devam ettirmekteyiz. Riskli olan yapılar üzerindeki çalışmalarımız devam edecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.