Halk kültürü ödülleri sahiplerini buldu

Halk kültürü ödülleri sahiplerini buldu

Türk Halk Kültürü'ne 24 yıldır hizmet eden Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı'nın 18. kez düzenlediği Halk Bilim Ödülleri Töreni'nde ödüller sahiplerini buldu.

 Türk Halk Kültürü'ne 24 yıldır hizmet eden Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı'nın 18. kez düzenlediği Halk Bilim Ödülleri Töreni'nde ödüller sahiplerini buldu. 18. Motif Halk Bilim Ödülleri töreni İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu Ataköy Kampüsü'nde gerçekleşti.

Türkiye'de yalnızca Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından gerçekleştirilen; bugüne kadar binlerce kişi, kurum ve kuruluşa verilen Motif Halk Bilim Ödülleri, bu yıl da Ödül Tespit Komisyonu tarafından ulusal, uluslararası boyutta geleneksel değerlerimize sahip çıkan, çalışmalarıyla kültürümüze ışık tutan kişi ve kurumlara verildi.

KOKTEYL DÜZENLENDİ
Tören öncesi bilim, sanat ve iş dünyasından isimlerin katıldığı davetlilere bir kokteyl verildi. Sanatçı İzzet Altınmeşe ve Bedri Ayseli'nin de katıldığı kokteylin ardından düzenlenen ödül töreninde konuşan Motif Vakfı Başkanı Zeki Baykal, törene katılan konuklara teşekkür ederek, "Motif Vakfı, kültürel değerlerimizi dünya ülkelerine tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Türk kültürünün ve danslarının tanıtılmasına katkı sağlayan tüm medya, sanat ve eğitim dünyasındaki kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum" dedi. 
Motif Vakfı'nın yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Baykal, şöyle konuştu: "Ödül alan kişileri tebrik ediyorum." 

BÜYÜK ÖDÜL PROF. NUTKU'NUN
Baykal'ın ardından Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir de 
bir konuşma yaptı ve Motif Vakfı'na çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından Baykal, Rektör Prof. Dr. Demir'e bir plaket verdi. 18. Motif Halk Bilim Ödüllerinin 'Büyük Ödülü' Türk Tiyatrosu ile ilgili çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Özdemir Nutku'ya verildi. Törende; Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi S. Sabri Kürkçüoğlu, Yaşar Duru ve Mevlüt Çelik de Motif Özel Ödülü'ne layık görüldü. Sunuculuğunu Ayhan Güngör'ün yaptığı törende, Türkiye'nin farklı yörelerinden sunulan halk dansları davetlilere keyifli anlar yaşattı. 

Ödüle layık görülen kuruluş ve isimler şöyle:

Türk Folkloruna Katkı Sağlayan Kuruluş Ödülü: 


Konya Akşehir Belediyesi, Maddi Folklor Ürünlerini Derleme ve Yaşatma Ödülü: Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi, Halkbilim Hizmet Ödülü: Dr. Yaşar Kalafat, Halk Oyunları Hizmet Ödülü: Altay Uysal, Medya Halk Bilim Ödülü: TRT "Beşik ve Ninni" Programı, Halk Müziği Hizmet Ödülü: Emel Taşcıoğlu. Motif Özel Ödülleri: 

Bağcılar Belediyesi, Türk Telekom "Türkiye'ye Değer" Sosyal Sorumluluk Projesi, Haber Türk TV "Yaşadığın Şehir" Programı, Gümüşhane Kültür-Sanat Kulübü, CNN Türk "Hayat Gezince Güzel" Programı, Halk Müziği Sanatçısı Ali Çakar, Kanal 24 "Ah Güzel İstanbul" Programı, Kanal 7 Televizyonu "Bir Yastıkta 40 Yıl" Programı, Kanaltürk "Dolu Dolu Anadolu" Programı, Halk Müziği Sanatçısı Oğuz Aksaç, NTV "Tadı Damağımda" Programı, TV 8 "Bir Ses Bir Nefes" Programı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.