Hamsinin fiyatı düşmüyor, lüferde bolluk var

Hamsinin fiyatı düşmüyor, lüferde bolluk var

Balık avı yasağı kalktığında kilosu 35 lira civarı olan hamsinin fiyatında henüz düşüş olmadı. İstanbul Karaköy balıkçılar çarşısındaki esnaf, önümüzdeki haftayı işaret ediyor.

Denizlerde av yasağının kalkmasının ardından tezgahlarda balık çeşitleri çoğaldı. Balık çeşitlerinin çoğalmasına rağmen en çok tercih edilen hamsi ve palamut fiyatlarında düşüş görülmedi.

Geçen sene kilosu 150 lira olan lüferin kilosu ise bolluktan dolayı 50 liraya kadar düştü. Karaköy balıkçılar çarşısındaki esnaf havaların soğumasıyla deniz yüzeyinde hamsinin çoğalacağını ve fiyatların da düşeceğini söylüyor.

İstanbul’da tezgahlarda hamsinin kilosu 35-40 liradan, palamut tanesi 40 liradan, istavrit 35 liradan lüfer ise 50 liradan satılıyor.

“LÜFERDE BOLLUK VAR”

Balık tezgahlarında şuan lüferin bol olduğunu söyleyen balıkçı Samet Balyemez, ‘”Geçen sene tanesi 150 lira civarı olan lüfer şu an 50 liraya geriledi. Lüferde bolluk var. Lüfer çıktığı zaman hamsiyi yiyor, o yüzden tezgahlarda hamsi az lüfer bol. Havalar soğuduğunda hamsi suyun yüzeyine çıkar, o zaman hamside bolluk yaşanır. Önümüzdeki haftalarda hamsinin bollukla beraber kilosunun 20-25 liraya kadar düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

“HAMSİDE FİYATLAR DÜŞMEDİ”

Hamsi fiyatlarında düşüş olmadığını söyleyen balıkçı Selim Albayrak, “Her çeşit balık tezgahlarda bulunuyor. Hamsiye talep çok ama hamsi kısıtlı geliyor. Denizlerde palamut hamsiyi kaçırıyor, lüfer de palamutu kaçırıyo” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.