“Hedef 500 Milyar Dolarlık İhracat“

“Hedef 500 Milyar Dolarlık İhracat“

Genç Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından ''500 Milyar Dolarlık Hedefte Genç İş Adamlarının Yeri ve Önemi” konulu program, Ekonomi Bakanı M.Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İSO Başkanı Tanıl Küç


 Genç Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından düzenlenen ''500 Milyar Dolarlık Hedefte Genç İş Adamlarının Yeri ve Önemi” konulu program, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleşti.  Cevahir otelde gerçekleşen programda İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TİM başkanı Mehmet Büyükekşi, İSO Başkanı Tanıl Küçük ve Genç TÜMSİAD Başkanı Mustafa İçöz, TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert konuşma yaptı. Konuşmasına, gerek Türkiye’de gerek Türkiye dışında ülkemizin bayrağını dağıtan neferler olarak gördüğünü belirttiği TÜMSİAD’a teşekkür ederek başlayan Zafer Çağlayan, “Koyduğumuz hedef, büyük bir hedef. Bu konuda genç iş adamlarımıza güveniyoruz. Sakın ‘biz genciz ne yapabiliriz’ şeklinde düşünmeyin. Bildiğiniz gibi Steve Jobs, Apple’ı kurduğunda 21 yaşındaydı, Google’ı kuran ortaklar 25 yaşındaydı, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. Siz Türkiye’nin aydınlık yarınlarında birer ışık gibi Türkiye’yi aydınlatacaksınız. Bugünün gençleri yarının büyükleri olan sizler, koyulan bütün hedefleri başaracaksınız. Hedefimiz olan 2023 yılına kadar 500 milyar dolar mal ihracatı gerçekleştirelim,  kişi başına 25 bin dolar milli gelir elde edelim ve 84 milyon nüfusu olan ülkemizi, dünyanın refahı yüksek ekonomik standartları gelişmiş, demokratik standartları gelişmiş ülkelerinden biri haline getirelim istiyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2011'de, dünya ekonomisi küçülürken, ihracatını yüzde 18,2 artırıp, 102 ülkeye Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirerek, dünyanın ihracat sıralamasında önemli bir yere geldiğini kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin, AB'nin 23 ülkesinden bütçe açıkları konusunda ve AB'nin 27 üyesinin 21'inden kamu borçlarında daha iyi pozisyon göstermesinde mali disiplin, ekonomik disiplin ve siyasi istikrarın önem taşıdığını söyledi ve ekledi: “Bu başarının altında Türk özel sektörü vardır.”

İnovasyona, Ar-Ge'ye, tasarıma önem verdiğini ifade eden Çağlayan, şöyle dedi: ''Patent, son derece önemlidir ama aslolan patentin ticarileşmesi, o patentin ne kadarının ticarete dönüştüğü, ne kadar istihdam, ne kadar katma değer, ne kadar ihracat oluşturduğudur.  Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirmesinin yolu, yüksek teknoloji, Ar-Ge, inovasyon ve yüksek katma değerden geçiyor. Teşvik sistemini tamamıyla yüksek teknoloji ve yüksek katma değer üzerine inşa ettik.''

 

“Gelişim,  değişim ile değişim ise ancak gençlerle mümkün olacaktır”

Genç TÜMSİAD Başkanı Mustafa İçöz, “Yarınlarımız, geleceğimiz olan gençlerimiz, sorumluluk ve verimli çalışmalarıyla geleceği hazırlayacaklar. Bugün gençlerimize yeteri kadar önem verilmediğini düşünülerek bu programı tertip ettik. Özellikle burada gençlerimiz ve sanayicileri, iş adamlarını bir araya getirmiş bulunmaktayız. Bizim istediğimiz gençlere hak ettikleri değerin verilmesi. Biz bunu düşünerek gençlerimizi burada sanayici ve iş adamlarıyla tanıştırmayı amaçladık. Bizim düsturumuz; Hz. Ali efendimizin belirttiği üzere, ‘Çocukları yaşadığınız çağa değil, onların yaşayacakları çağa göre yetiştirin’ sözüdür.  Çünkü biliyoruz ki gelişmek, değişim ile değişim ise ancak gençlerle mümkün olacaktır. Gelecek gençler ile inşa edilecektir. 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirdiğimiz gibi daha sonraki hedeflerimizi de zamanın da planlayıp 2050,2100 yılları için hedefler koyup planlar yapacağız. 2023 hedefleri hükümet tarafından ortaya konulduğunda, biz ‘2023 yılından sonra ne olacak’ düşüncesiyle 2023+ düşüncesini ortaya attık. İnsanımızı 2023 yılından sonrasına hazırlamak için varız. Tabi 2023 yılı hedefimiz olan, ilk 10 ekonomi arasına girmek kolay değil, bunun için gençlerimizi şimdiden geliştirmemiz lazım. İşletmelerdeki patronlar, sanayiciler, iş adamları kendi çocuklarına patron olma yerine farklı işler biçiyor. Biz biliyor ki, insan kendi çocuğunun kendisini geçmesini ister, iş adamları kendilerinden daha iyi olmasını belki istiyorlar ama gereğini yerine getirmiyorlar. Gereğini yerine getirecek platformlar, Tümsiad gibi platformlardır. Fabrikamıza, işimize yatırım yapalım tabi ama her şeyden önce gençlerimize yatırım yapalım” şeklinde konuştu.

 

“Yüzlerce ‘Genç Tümsiad’ kurup, bu ülkenin dinamizmini ileriye doğru taşımamız lazım”

Türkiye’nin yüz yıldır ilk defa hep birlikte bir çizgide buluştuğunu, bütün kesimlerin bir araya geldiğini ifade eden TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, “2023 için önemli bir hedef koyuldu. Bu hedef dünyada ilk on ekonomiden biri olmak. Ama bu hedefin alt yapıları olmazsa, bu genç iş adamlarını ileriye taşımazsak, ihracat kültürünü, verimli işler üretme kültürlerini yerleştirmez ve en önemlisi organize yapılar oluşturmazsak bu mümkün olmayacaktır. TÜMSİAD, hiçbir yerde kendine filtre koymadan,  ayrımcılık yapmadan, ülkenin birlik, beraberlik ve kalkınması için hangi çaba sarf edilecekse o çabayı yüreğinde hissederek ileriye doğru koşacaktır. Bunun için yüzlerce ‘Genç TÜMSİAD’ kurup, bu ülkenin dinamizmini ileriye doğru taşımamız lazım” dedi.

''Güçlü ve dinamik bir özel sektöre, gözü pek girişimcilere sahibiz''

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, “Türkiye hepimizin çok iyi bildiği üzere uzun yıllardır özel sektör ağırlıklı büyümektedir ve bundan sonrada özel sektör ağırlıklı büyümeye devam edecektir. Son on yılda makroekonomik istikrar ile çok önemli kazanımlar sağlayan ülkemiz, küresel krizden çıkışta ortaya koyduğu başarıyla tüm dünyanın dikkatini çekti. 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye en hızlı büyüyen ülkeler arasındaydı. Tabi daha çok gidecek yolumuz olduğu unutulmamalı, az zaman çok ama çok iş var. Bu nedenle hep birlikte çok çalışmak zorundayız. Girişimciler için yolu açmak yatırım, üretim, rekabet için uygun ortamı oluşturmak, hükümet ve ekonomi yönetimlerinin sorumluluğunda. Büyük dönüşüm projelerinin hayata geçmesinde hükümet ve ekonomi yönetimlerinin yönlendirici politikaları büyük önem taşımakta. 5 Nisan’da açıklanan teşvik paketini bu anlamda çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum ve sayın bakanımıza sanayimiz adına teşekkür ediyorum. Tek başına hükümet ve ekonomi yönetimlerinin çabasının yeterli olamayacağı da başka bir gerçektir. Güçlü ve dinamik bir özel sektöre, gözü pek girişimcilere sahibiz. Diğer ülkelere kıyasla krizlerden çok çabuk çıkabilmemizde bu özel sektörün özellikleri önemli bir rol oynadı ”dedi.

“Sürdürülebilir kalkınma için dış ticaret bilincine sahip, girişimci ve yenilikçi kuşakların yetişmesini son derece önemsiyoruz”

TÜMSİADın yerel ve evrensel değerlere sahip, dinamik, dürüst, çalışkan ve girişimci, gelişime açık, geleceğin dünyasında söz sahibi olan, tüm dünyada Türkiye’yi marka haline getirecek iş adamları kuşağı oluşturmayı hedeflediğini ifade ederek Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerine şunları ekledi:  “Genç işadamlarının artması demek Türkiye’nin refah düzeyinin artması, büyümesi ve kalkınmasının artması demektir.  Genç iş adamları bizi 2023 hedeflerimize bir adım daha yaklaştıracak. Sürdürülebilir kalkınma için dış ticaret bilincine sahip,  girişimci ve yenilikçi kuşakların yetişmesini son derece önemsiyoruz.  Yenilik demek hayatın devamı demek yenilik demek, gençlerimiz için iş demek, ülkemiz için katma değer demek. Gençler bizim umudumuz. Gençlerimiz ile ihracatımıza yenilik katıyoruz.

 

Samet’e 20 bin TL sözü

TÜMSİAD tarafından gerçekleştirilen program sonunda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yanına gelerek ailesinin ev aldığını fakat ödemekte güçlük çektiğini söyleyen Samet isimli vatandaşa yardım sözü verdi. Toplantının bitmesini sonuna kadar bekleyen Samet, Bakan Çağlayan’dan 5 bin TL, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’den 5 bin TL ve Genç TÜMSİAD üyesi Murat Keçeli’den 10 bin TL sözü aldı. Satın aldıkları ev için eksik olan parayı tamamlayan Samet’in o sırada çalan telefonuna da cevap veren Bakan Zafer Çağlayan, Samet’in babasıyla konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.