Heybeliada Festivalle Coştu

Heybeliada Festivalle Coştu

“Heybeliada Gönüllüleri Festivali”i adada yaşayan Arka Güverte Grubu ve Heybeliada Gönüllüleri Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşti. “Zor Temizledik Birlikte Koruyalım” sloganıyla ilkbaharı karşılayan Heybeliada Hıderellez Şenliğini de festivalle birleş

“Zor Temizledik Birlikte Koruyalım”

Heybeliada’da bir yıl boyunca üniversite öğrencileriyle beraber, Heybeliada Gönüllüleri ve Arka Güvertenin de katılımlarıyla hafta sonları ormanda, yamaçlarda ve mesire yolunda temizlik yapıldı. Temizlik sürecinde Süleyman Durmuş ekibin başındaydı. “Zor Temizledik Birlikte Koruyalım” sloganıyla yola çıkan ekip bunu bir festivalle noktalama kararı aldı ve bir ekip kurdu. Birgül Taştan Meriç, Duygu Bakacak, Emre Kocabaş, Demir Kerem Atay, Mehmet Zeki Ataman, Osman Savaş ve Süleyman Durmuş’’ ana ekip ve ‘’Büşra Erdoğan, Gürsel Caniklioğlu, Gülten Caniklioğlu, Hülya Selimli, Nesrin Aksu, Seyhan Gemici, Mehmet Tolga Bektaş, Yasin Mercan ve Zeynel Abidin Meriç’’yan ekip olarak başladı. Müzisyenler dahilinde herkes gönüllü çalıştı.


Festival hazırlık süreci

“Heybeliada Gönüllüleri Festivali”nde sahne ve ses düzenlemesini Adalar Belediyesi sağladı. Küresel karşıtı sanatsal çalışmasını Gül Bolulu, Enstalasyon Atölye Çalışmasını; Buket, İpek, Yasin ve Kenan üstlendi. Standlar ise Heybeliada’da yaşayanların oluşumuydu. Festivali düzenleyen ekip hazırlık sürecini şöyle anlattı: “Festival sürecinde problemler yaşanmadı. Heybeliadalılar tarafından; dayanışma, adalarını sahiplenme, doğa ve çevre tutkusu. Akla ne gelirse hepsi harmanlandı ve ortaya unutulmayacak anılarla dolu renkli bir hafta sonu çıktı. Herkesin yüzünde gülümsemeler, kahkahalar vardı ve herkes dans ediyordu. En güzel sonuç işte. Daha ne diyebiliriz ki.”Heybeliada festivalde doyasıya eğlendi

Müzik, şiir dinletisi ve gösterilerin bir arada yaşandığı festival büyük ilgi gördü. 5-6 Mayıs arası düzenlenen festival Heybeliada Rıhtım Caddesi’nde gerçekleştirildi. İki gün boyunca saat 14:00’te başlayan festival 21:00’e kadar sürdü. Konser için kurulan sahne önüne seyirciler için sandalyeler dizildi. Her yaştan insanın bulunduğu coşkulu kalabalık şarkıların ritmine ayakta alkışlarla eşlik etti. 


Festival alanında festival kekleri, şapka ve takı, ev yapımı reçeller, ahşap araçlar ve kitapların bulunduğu stantlar ve yaşamda Engel tanımayan kardeşlerimizin kendi çektikleri fotoğraflar yazdıkları kitaplar da ilgi gördü. 

Festivale birçok grup katıldı. Cumartesi günü program sunucuları; Nesrin Aksu ve şairimiz Gürsel Caniklioğlu,  Sebastian Curier Çocuk Korosu ve Atölye Çalışması, Heybeliada İlkokulu Çocuk Folklor Ekibi, Deniz Denizer, Son Dakika Grubu, Kollektif İstanbul, Pal Sokağı Çocukları, Ras Gele, Bağlama Grubu, Mirror Ataber Dinç ile Serhad Can (rap) sahne aldı. Akşam Çam Limanında Hıderellez kutlaması ile günü bitirdi.


Festivalin son gününde ise Ayça (Mim Gösterisi), Duygu Demir(Çello Sanatçısı), Örgü Project Gıbsy Kings Tribute, Light in Babylon, İsmail Darıcı Perküsyon Workshop, Muzaffer Özdemir(Halk Müziği Sanatçısı), Korkoro , Kara Güneş-Keyf-i Deng sahne aldı. 


 

Haber ve Fotoğraf: 
Rukiye AY
İnternet Editörü

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.