Höyük  Marmaray'ı durdurdu

Höyük Marmaray'ı durdurdu

Pendik tren istasyonunda Marmaray projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında 'Temenye Höyüğü' olarak bilinen arkeolojik kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. Milattan önce 6 bin 400 yılına ait olduğu ifade edilen höyük nedeniyle Marmaray çalışmalarına

Marmaray Projesi kapsamında Pendik'te devam eden tren raylarının iyileştirilmesi çalışmaları Temenye Höyüğü'nün gün yüzüne çıkmasıyla durduruldu. 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkan höyüğün kurtarılması için bu kez İstanbul Arkeoloji Müzeleri çalışmalarını sürdürüyor. Höyükte şimdiye kadar neolitik döneme ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. Milattan önce 6 bin 400 tarihine ait olduğu belirtilen höyükte Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de 'su gideri' bulundu. Höyüğün, Anadolu yakasının en eski yerleşim birimi olduğu ifade edildi. 

DAHA ÖNCE 3 KEZ KAZILMIŞTI 

Pendik Temenye Höyüğü'nü kurtarma girişimleri, 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yer altında kalmıştı. Yetkililer, Pendik – Gebze Hattı üzerinde 200 metrelik alanda devam eden çalışmaların SGK Hastanesi'nin altında da devam ettiği belirtti. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, zaman zaman gerçekleşen yağışların kazı hızını düşürdüğünü ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.