İETT, Sahte Yolculuk Yapanlara Dava Açıyor

İETT, Sahte Yolculuk Yapanlara Dava Açıyor

İETT, başkasına ait seyahat kartı kullanarak ya da sahte öğrenci belgesi gibi belgeler düzenleyerek yolculuk yapanlar hakkında yeni davalar açmaya hazırlanıyor.

 İETT, başkasına ait seyahat kartı kullanarak ya da sahte özürlü raporu, sahte öğrenci belgesi gibi belgeler düzenleyerek seyahat kartı kullananlar ile çeşitli eylem ve gösteriler sırasında turnikelerden atlayarak yolculuk yapanlar hakkında yeni davalar açmaya hazırlanıyor. 


Bu suçları işleyerek ücretsiz yolculuk yapanları suçüstü yakalayan veya olay sonrası tespit eden İETT, bu kişilerin haklarında yasal işlem başlatıyor. İETT sahte yolculukları engellemek ve zararını tahsil etmek için 2006'dan bugüne kadar 26 alacak, 54 ceza davası açtı. 31 bin liralık 26 alacak davasından 12'si sonuçlandı ve İETT alacaklılardan 8 bin 212 lira tahsil etti. İETT'nin açtığı bu davalardan beşi ise mahkumiyetle sonuçlandı.

Ceza alarak mahkumiyetle sonuçlanan davalara konu olan olaylar ise şöyle: Sanığın arkadaşına ait polis kimlik kartının fotokopisi ile metrobüs durağından ücretsiz geçmek isterken, sanığın indirimli seyahat kartı alma hakkı olmadığı halde çalıştığı okulun başvuru listesine ismini yazdırarak, çıkma ve kullanılmış biletleri satmaya çalışırken ya da sahte olarak düzenlenmiş polis tanıtma kartını kullanarak otobüslere ücretsiz bindiğinin tespit edilmesi gibi nedenlerle açılan davalar sonunda evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından usulsüz seyahat kartı kullanan sanıklar hakkında 2008, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında mahkumiyet cezası verildi.

01 - 06 Eylül tarihleri arasında Mecidiyeköy metrobüs istasyonu ile toplu ulaşıma ait değişik durak ve istasyonlarda toplantı ve gösteri düzenleyerek eylem yapan gruplardan turnikelerden atlamak suretiyle yolculuk yapanlar ile başkalarını usulsüz geçişe teşvik edenleri tespit eden İETT, usulsüz geçişleri engellemek ve parasını ödeyerek seyahat eden vatandaşların haklarını korumak için 05-11 Eylül tarihlerinde savcılığa iki ayrı suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu.

Vatandaşların mağdur olmaması için bir uyarıda bulunan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İETT'den kişiye özel seyahat kartı alarak yolculuk yapanların kartlarını başkalarına kullandırmaması gerektiğini vurgulayarak, "Sahte evrak düzenleyerek ya da başkasının kartını kullanarak seyahat etmek yasalara göre suç teşkil etmektedir. Bu türden yollara başvurarak sahte ve usulsüz yolculuk yapanlara karşı adli işlem başlatıyoruz. Bizler ücretlerini ödeyerek seyahat eden yolcularımızın da haklarını korumak zorundayız. Yolcularımızdan bu konuda duyarlı olmalarını ve usulsüz geçişlere itibar etmemelerini istiyoruz." dedi. Kaynak: sondakika.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.