İnternet Sitesi Kurmayanlara Ceza

İnternet Sitesi Kurmayanlara Ceza

Yeni kanunla şirketlere, internet sitesi kurma zorunluluğu getiriliyor. Kanuna uymayanlara ise hapis ve para cezası yolda.

Kanun 1 Temmuz’da Yürürlükte

Yeni Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Yasa, anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketleri kapsıyor.

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ''bilgi toplumu'' hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Yasaya Uygun Web Sitesi

Zorunlu kanuni web sitesinin kolayca güncellenebilir olmalısı gerekiyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu' nda web sitesinde yayınlanmalı denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı duyuruları, kararları, bilançolar gibi) zorunlu web sayfası içinde bulunmalı.

Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışından ) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.