İşçi ile işverini buluşturan fuar açıldı

İşçi ile işverini buluşturan fuar açıldı

Esenler Belediyesi'nin işçi ile işvereni buluşturduğu fuarın açılışını gerçekleştiren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Eğer biz 10 bin istihdamı sağlarsak, 10 bin haneye gülücükler doğacaktır" dedi.


Esenler Belediyesi'nin işçi ile işvereni buluşturduğu fuarın açılışını gerçekleştiren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Eğer biz 10 bin istihdamı sağlarsak, 10 bin haneye gülücükler doğacaktır" dedi. 

Esenler Belediyesi'nin İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü ile birlikte bu yıl ikincisini düzenlediği "2012 İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı" (İSİİF) ziyaretçilerine kapılarını açtı. Tekstilkent'te düzenlenen fuarın açılış törenineİstanbul Valisi Yardımcısı Ali Kazgan, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Gülsu, Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı. 

Fuarın açılış törenine katılan İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan, "Ekonomik faaliyetlerle ilgili olarak insanların sahip oldukları bilgi, beceri ve diğer niteliklerin toplamı olarak tanımlanan beşeri sermaye, ekonomik gelişmenin temel belirleyicileri arasında yer almaktadır" dedi. 

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Geçtiğimiz yıl bu organizasyona başladığımızda tereddütlerle başlamıştık. Acaba istihdam fuarı yapılabilir mi? Hatta istihdam fuarı lafını söylediğimizde birçok insan her ne kadar nezaket açısından da bize gülmese de, güldükleri de olmuştur. Fakat geçtiğimiz yıl fuarı açtığımızda 120'ye yakın firma burada stant açtılar. Bu fuar süresince 3 günlük sürede 8 binin üzerinde iş 
görüşmesi , 4 bin civarında istihdam gerçekleştirdik. İş arayanla, işçi arayanı buluşturmak gerekirdi. Çünkü iş arayan belki de birçok noktada ulaşabileceği kanalları bilmiyor olabilir. Firmalara ulaşmakta zorluk çekebilir. Bir de insanımız artık. Kendisine sadece devletin kapısının iş kapısı olmadığını bilmesi gerekir diye bu fuar organize edildi. Bugün bu fuarda 165 tane büyük firmamız var. Diğer katılımcılarımızla beraber 200 firmamız katılmıştır. Geçtiğimiz yıl 50 bin ziyaretçisiyle noktalanan fuarımız umuyorum ki bu sen 100 bin ziyaretçiyle kapatacaktır. Geçtiğimiz yıl 3 gün süren fuar, bu sen 5 gün sürecek. Bu süre içerisinde bu fuardaki hedefimiz 100 bin ziyaretçi ve Allah'ın izniyle de en az 10 bin istihdamdır. Eğer biz 10 bin istihdamı sağlarsak, 10 bin haneye gülücükler doğacak demektir" şeklinde  konuştu . 

Fuarın paydaşlarından İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, "Hepimizin bildiği gibi dünyadaki en büyük sorun işsizlik olduğu gibi ülkemizin de en büyük sorunu da işsizlik ve istihdamdır. Ülkemizde istihdam politikalarını belirlemek, geliştirmek ve 
çözüm üretmek amacıyla kurulmuş olan kurumumuz bu çalışmalarını bireysel  olarak değil hem genel merkez olarak hem İstanbul olarak sosyal paydaşlarımızla birlikte çözmeyi hedef edinmiş bir kurum olarak görevlerimizi yürütmeye çalışıyoruz" dedi. 

Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu da, "Gelir elde etmek demek, aile refahı elde etmek demektir. Bu yönde ciddi atılımlar yapan gerek hükümetimiz, gerek bölge yönetimlerimiz bir takım organizasyonlara da kucak açmaktadırlar. İşte bu organizasyonda bunlardan bir tanesidir.Biz Tekstilkent olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz" diye 
konuştu . 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.