İşitme Engellilerin Sesini İşittik

İşitme Engellilerin Sesini İşittik

TOFED’in kendi yayın organı ve Gazetemiz Şehr-i İstanbul’un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda TOFED ve İşitme Engelliler Federasyonu arasında bir eğitim protokolü imzalandı.


Toplantı TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan'ın kısa bir konuşması ile başladı. Kısa açılış konuşmasında ; “Bu protokolün amacı sektördeki tüm firmaların birkaç personelini tabi sayı ne kadar çok olursa okadar iyi burada kişi başı 100 TL ye ve eğitimide kendileri verecekler.  Kursu alan firmaların kapısında işitme engellileri federasyonunun bir amblemi olacak. Yani bunu gören işitme engelli bilecekki burada iletişim kurma konusunda bana yardımcı olabilecek biri var. Eğitimi alan elemanlarında bir rozeti bir nişanı olacak.” diyerek sözü İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Muammer Ay’a  bıraktı.Türkiye’de bir ilk
Başkan Muammer Ay ; "Öncelikle sakatlar haftasında, böyle önemli bir günde Tofed’in elini taşın altına koyması bizlere kulak vermesi bizi mutlu ediyor. Başkanımızada özellikle teşekkür etmek istiyorum. Buradaki değerli zamanınızı bize ayırmanız ve sakatlar haftasında bizi mutlu etmeniz deyim yerindeyse bizi çok mutlu etti. Böyle bir çalışma Türkiye’de bir ilk. Ankaraya gitmek isterken Adana'da gözünü açan işitme engellilerimiz var. Yani kendileri işaret diliyle meramını anlatamadığı için farklı yere gidiyor. Butür sorunları çözmüş olacağız. Bunun için 6 saatlik bir eğitimin yeterli olacağını söyleyebilirim. Şikayetler, istekler, öneriler, talepler, rezervasyon yaptırma, iptal ettirme gibi konuları halletmiş olacağız. Satış temsilcilerininde katılması ayrıca çok iyi olacak. Ayrıca bu eğitimi alan firmaların kapısına konuşan el işiten el şeklinde bir etiket koyacağız. Bunu gören işitme engelli burada beni anlayacak biri var diyecek. Yurtdışından nasıl bir İngiliz  gelip kendi dilinde hizmet almak istiyorsa. Bizlerde sürekli seyahat eden insanlar olarak bu hizmeti almak istiyoruz. Yine koltukların arkasında televizyonlar var ancak biz izleyemiyoruz. Uzun yollar bu tür meşkalelerle sağlıklı insanlar için kısalırken. Bizler sadece ne oluyor ne bitiyor anlamaya çalışıyoruz. Alt yazılı filmlerin konulması bizi de mutlu edecektir. Bizlere değer verdiklerini göstermiş olurlar. Tofet’in işitme engelliler ile ilgili programları diye bir menü olabilir orayı tıklayarak onlarda güzel bir hizmet almış olurlar diye düşünüyoruz. Düşünün işitme engellilere yönelik televizyonlar dahi yok. Herkes heyecanla mutlulukla bir filmi seyrederken aynı otobüste biz sadece bakıyoruz çözmeye çalışıyoruz. Bende sol taraftan işitme engelliyim sağ taraftanda işitme cihazıyla ancak duyabiliyorum. Diğer birçok arkadaşım benim kadarda şanslı değil. Bu duygularla başkanımıza duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek duygularını dile getirdi.

Sosyal Sorumluluk Projesi Ötesinde Bu Bir İhtiyaç
Tofed başkanı sözü alıyor. Aslında biz bu olaya tam olarak sosyal sorumluluk projesi olarak bakmıyoruz aslında bu bir ihtiyaç  Bizde otobüsçüler olarak zaten müşterilerimizin rahat etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda İşitme engelliler de bizim müşterilerimiz. Onlarında memnun kalmalarını sağlamak görevimiz.  Yönetim kurulundaki arkadaşlarımda diğer firmalardaki arkadaşlarımda buna ilgi gösterecekler. Bu projeyle ilgili yönetim kurulumuzdan Adnan bey bizzat ilgilenecek. Yine alt yazılı filmler de oluşturup, en kısa zamanda sizlere bu hizmeti sunacağız.” diyerek sözlerini noktaladı. 

Başkanın bu konuşmasından sonra karşılıklı protokol imzalandı. Tebrikleşmeden sonra İşitme Engelliler Federasyon Başkanı’nın Turkcell ile daha önce yapmış olduğu benzer bir çalışmanın videosunu barkovizyon ekranından tanıttı ve toplantı sona erdi.    

Haber: Gürkan Kartal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.