İstanbul artık daha yeşil

İstanbul artık daha yeşil

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul'da yürütülen çalışmalar neticesinde, yeşil alan ve orman alanının 239 hektara ulaştığını, bunun da İstanbul'un 537 hektarlık yüzölçümünün yüzde 45'ine tekabül ettiğini açıkladı.

İstanbul'un nüfusunun 15 milyon olduğu dikkate alınırsa kişi başına düşen yeşil alanın 160 metrekare olduğu ifade edilen açıklamada, bunun da birçok Avrupa şehrinden daha yüksek bir oran olduğu vurgulandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şehir hayatında, kişilere tabiatla bütünleşme imk'nı veren yeşil alanlar, nüfusu sürekli artan İstanbul için de vazgeçilmez mek'nlar olduğu vurgulandı. Geçmişte çınar ve erguvan ağaçlarıyla bütünleşmiş İstanbul'u eski ihtişamlı günlerine kavuşturmak için 1995 yılından itibaren yeşillendirme ve ağaçlandırmada yoğun çalışmalar yapıldığı belirtildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İstanbul ilinde 2003-2012 yılları arasında 16 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması yürüttüğü kaydedilen açıklamada, 8 milyon 932 bin adet fidanın toprakla buluşturulduğu, İstanbul ve Lüleburgaz fidanlıklarında 3 milyon 500 bin fidan üretildiği kaydedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İstanbul Boğazı'nı erguvanla donatmak maksadıyla Erguvan Eylem Planı hazırlandığı ifade edilen açıklamada, "Bu kapsamda 2012 yılında 100 bin adet erguvan fidanı dikilerek, İstanbul erguvana bezenecektir. Bugüne kadar 86 bin adedi dikilmiştir. 14 bin adedi sonbaharda dikilecektir. Ayrıca sonbaharda Ihlamur Eylem Planı hayata geçirilerek, 100 bin adet ıhlamur fidanı toprakla buluşturulacaktır. İstanbul'la bütünleşen bir diğer ağaç türü olan çınar için de çalışma yürütülmüş ve 2010-2011 yıllarında 1 milyon 302 bin adet çınar fidanı toprakla buluşturulmuştur. Bu yıl sonuna kadar da 3 bin adet çınar fidanı dikilecektir." denildi.


MADEN SAHALARI REHABİLİTE EDİLDİ

Maden sahalarının rehabilitasyonu çerçevesinde bugüne kadar 13 bin 581 dekar alanın ağaçlandırıldığı belirtilen açıklamada, "Otobanlar, yol kenarları, yolların yamaçları, okullar, hastane avluları, mabetlerin bahçeleri ve mezarlıklar ağaçlandırılıyor. Cadde ve yoların ağaçlandırılması, "Okullar Hayat Olsun" projesi, hastaneler ile mabetlerin avluları ve mezarlıkların ağaçlandırılmasına ilk defa dönemimizde başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

ŞEHİR ORMANLARI YEŞİL ALANLARI ARTIRILIYOR

Şehir Ormanları projesi ile İstanbul'da yeşil alanların artırıldığı ifade edilen açıklamada şunlar dile getirildi: "Bugüne kadar halkın mesire yeri olarak kullanabileceği Anadolu Yakası Şehir Ormanı (2004), Aydost Ayazma Şehir Ormanı (2009), Hekimbaşı Şehir Ormanı (2009) ve Sultangazi Şehir Ormanı (2010) olmak üzere 4 adet Şehir Ormanı İstanbulluların hizmetine sunulmuştur. Bunlara ilaveten Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 5.200 dekar alana sahip Dünya Ormanı, Anadolu yakasında da Elmalı civarında Asya Ormanı kurulması için çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca 2002 yılında İstanbul'da 3 olan tabiat parkı sayısı bugün 23'e ulaşmıştır. 15 adet tabiat parkı da ilan edilme aşamasındadır. Yine 2002 yılında 28 olan mesire yeri sayısı bugün 34'e ulaşmıştır."

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.