İstanbul Moda Atölyesi Projesi Büyüyor

İstanbul Moda Atölyesi Projesi Büyüyor

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’un bir marka şehri olması ve moda alanında sesini duyurabilmesi için genç tasarımcılara destek oluyor.

Tasarım alanında Türkiye’nin adını duyurmak isteyen İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türk moda ve tekstil sektörü için İstanbul Moda Atölyesi Projesi’nde genç yeteneklerin yurt içi ve yurt dışındaki etkinliklerinde adını duyurmaları için yardımcı oluyor. 
Proje 1 Temmuz 2011’de başlayıp, bir yıl sürerken; bu süreç içinde proje ekibi, danışman hocalar, moda tasarım mezunları ve sektöre yeni girmiş olan gençlerle beraber çalışılmalar yürütüldü.


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş defilede yaptığı konuşmada; “Bugün Türkiye tekstilde ve hazır giyimde dünyanın en önde gelen ülkelerinden bir tanesidir. Ve bu önde gelenliği daha da ileriye götürmek ve rakipsiz olabilmek için; daha fazla katma değer üreten ürünlere girmek ve markalaşmayı sağlamak gerekiyor. Bizim kendi tarzımızın, kendi modamızın olması lazım. Bugün nasıl Milano, Londra, New York dendiği zaman akla hazır giyimde ve tekstilde tasarım geliyor; aynı şeyin İstanbul içinde olması lazım. Bizim bu projeye başlangıcımızın ve bu kadar önem vermemizin sebebi bu” dedi.

Geleceğin Büyük Tasarımcıları Siparişlerle Döndü
Gazetemizin Ekonomi Bölüm sorumlusu Şahin Keskin ile konuşan Dr. Murat Yalçıntaş; “Bu arkadaşların hepsi kendilerine özgü koleksiyonu hazırladılar, kumaşları seçtiler, diktiler, kendi kataloglarını yaptılar. Genç tasarımcılarımız İstanbul Ticaret Odası (İTO) adı altında, İstanbul Moda Atölyesi olarak; Şubat ayında, Londra’da büyük moda fuarı Pure London ’da görücüye çıktılar. Bu fuar’da defile yaptılar. Büyük başarılara imza atan tasarımcılarımızın hepsi defileden ihracat siparişleriyle döndü. Siparişlerden sonra işin ticari tarafını da beraber çalışarak destek olduk. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızı bir noktadan aldık, bir noktaya kadar da getirdik. Gençlere yatırım yaptık, yüzümüzü kara çıkarmadılar. İnanıyorum ki bugünün gençleri, ilerinin çok büyük tasarımcıları olacak” şeklinde konuştu.


Mülakatla seçilen 11 tasarımcının katıldığı organizasyonda, tasarımcılardan biri olan Özge Nalbantoğlu gazetemiz Ekonomi Bölüm Sorumlusu Şahin Keskin'e; Londra Fuarı sonrası Katar’dan aldığı siparişler ile birlikte kendi başıma koleksiyon yapma işini büyütmeyi düşündüğünü, organizasyondan çok memnun olduğunu ve İstanbul Ticaret Odası’nın gençlere yapmış olduğu yatırımın kendileri için çok büyük önem taşıdığını ifade etti.


Haber: Şahin Keskin
Ekonomi Bölüm Sorumlusu 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.