'İstanbul Rüyası' 275 bin liraya satıldı!

'İstanbul Rüyası' 275 bin liraya satıldı!

World Travel Channel'ın sosyal sorumluluk projesi olarak düzenlediği "Benim İstanbul'um" fotoğraf sergisinin açılışı Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Ara Güler, Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Coşkun Aral, Sinan Genim, Kezban Arca Batıbeki, Kamil Fırat, Ayşe Kulin, Zeynep Fadıllıoğlu,İzzet Keribar, Ahmet Elhan, Mehmet Günyeli, Doğan Hızlan, Tahsin Aydoğmuş, Arif Sağ, Ahmet Hakan, Gültekin Çizgen,Ercan Arslan'ın Kanize Murad ve Türkan Şoray'ın çektiği İstanbul fotoğraflarından oluşan serginin açılışına Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda tanınmış isim katıldı. Sergiye katılan Osmanlı padişahlarından V. Murad'ın torunu Kenize Murad, Emine Erdoğan'a kendi yazdığı bir kitabı hediye etti.


Açılış konuşmasını gerçekleştiren Demet Sabancı Çetindoğan, “Bugün yine eğitim adına UNİCEF ile birlikte gerçekleştirdiğimiz projemizi paylaşmak istiyoruz. Turizm kanalımız World Travel Channel’ın birinci yılını doldurması sebebiyle sosyal sorumluluk adına yaptığımız değerli sanatçı dostlarımızın kendi gözleriyle bizlere yansıttığı İstanbul fotoğraflarının satışının geliri eğitim adına değerlendirilecektir" dedi.

Sergilenen fotoğrafların okula dönüşecek olmasından memnuniyet duyduğunu belirten Emine Erdoğan, “İstanbul’un taşı toprağı altın deyimini yıllarca duymuştuk. Aslında İstanbul’un sadece taşı toprağı değil, tüm sesleri, tüm nefesleri, tüm meslekleri, her bir semtinin her bir karesi paha biçilmez mücevher niteliği taşımaktadır. Dünyanın bu en güzel şehri, İstanbul’dan ilham almış sanatçılarımızın gözünde daha bir değer kazanıyor, daha bir kıymet kazanıyor" diye konuştu. 

“Her gün gördüğümüz, her gün içinden yanından geçtiğimiz sokakların, semtlerin tarihi ve modern eserlerin, değerli fotoğraf sanatçılarımızın gözünde çok farklı bir anlama büründüğüne şahit oluyoruz" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında fotoğraf sanatçılarımız bize bizim şehrimizi, bizim içinde yaşadığımız, nefes alıp verdiğimiz şehri anlatıyorlar. Sanatçılarımız bizlere ayna tutarak bizim göremediklerimizi bize gösteriyorlar. Sadece gözlerini değil, gönüllerini de kattıkları eserlerde bizi bize anlatıyorlar. İşte bu muhteşem eserlerin İstanbul’u anlattıkları kadar, bize ayna tuttukları kadar anlamlı bir hayır hareketine, son derece önemli bir eğitim seferberliğine dönüşmüş olması bizlere ayrıca heyecan vermektedir. İnanın eğitime katkısı dolayısıyla, bugün Başbakanla birlikte olmam gerekiyordu Konya’da biliyorsunuz, Şeb-i Aruz vardı. Ama önemine binayen oraya gitmedim, sizlerin yanındayım, sizlerle birlikte olmak için buradayım. İstanbul karelerinin sadece İstanbullular için değil, tüm Türkiye için, Türkiye’nin bütün çocukları için okula dönüşmesi tam da İstanbul’un ruhuna denk düşmektedir. Bizler İstanbul’un sakinleri olarak İstanbul’a çok şey borçluyuz. Sanatçılarımız İstanbul’a olan vefa borçlarını ortaya koydukları en güzel sanat eserleri sayesinde ziyadesiyle ödüyorlar. İnşallah hayır severlerimiz, sanat severlerimiz de bu eserlerin okula dönüşmesini sağlayarak bu güzel şehre vefa borçlarını bir kez daha ödemiş olacaklar. Bir kez daha bu güzel etkinliği düzenleyen değerli dostlarıma teşekkür ediyorum. Sanatçılarımıza çektikleri bu güzel karelerden dolayı elinize, yüreğinize sağlık diyorum.”

Rafi Portakal sergilenen fotoğraflardan Ara Güler'e ait olan "Karaköy" isimli fotoğrafı açık arttırma ile satışa çıkardı. Ömer Sabancı ile Erdoğan Demirören arasında açık artırma yarışına sahne olan eseri Demirören 275 bin liraya satın aldı. Sergideki fotoğrafların satışından elde edilecek gelir UNICEF'in Okul Öncesi Eğitime Katkı Projesi'ne bağışlandı.

Program sonunda sergiyi gezen Emine Erdoğan, ünlü isimlerin çektiği fotoğrafları tek tek inceledi. Emine Erdoğan, Tahsin Aydoğmuş'un "Arnavutköy" isimli tablosunu beğendiğini belirterek tabloyu satın aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.