İstanbul, Turizmde cazibe merkezi olacak!

İstanbul, Turizmde cazibe merkezi olacak!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Konaklama Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Hüzmeli, gazetemizin Ekonomi Bölüm sorumlusu Şahin Keskin’e verdiği özel röportajda Konaklama Sektörünün 2012’deki durumunu değerlendirdi.

 1965 yılından bu yana Turizm sektöründe iştigal eden Hüzmeli Ailesinin 2. Kuşak bireyi olan Ayhan Hüzmeli, otelcilik işine dedeleri İbrahim Hüzmeli’nin Büyük Londra Otelini satın alarak başladığını ifade etti. Şu anda Troya Oteli Genel Müdürü olan Ayhan Hüzmeli son birkaç yıldır İstanbul’da inanılmaz güzellikte  otellerin yapıldığını, konaklama sektörünün bir biriyle yarışa girerek mükemmel tesisleri şehrimize kazandırdıklarını söyledi.

NİSAN AYI İTİBARI İLE HERYER FULL DOLU

Turizm sektöründe planlamalarının bir yıl önceden yapıldığını ifade eden Hüzmeli, bu yılı bitirmiş olarak gördüklerini, Dünyadaki global krizin doğrudan turizm sektörünü direkt etkilemekle birlikte umutlu olduklarını Mart ayı başlarından itibaren doluluk oranlarının yükseldiğini Otellerin Nisan ayı itibarı ile full kapasite çalışacaklarını takip eden aylarda ise fuar ve kongre gibi aktivitelerin konaklama artışına bir ivme kazandıracağını  belirtti. 2013 yılı için de Arap Baharının olumlu etkisi ve Türk televizyon dizilerinin yurt dışında büyük bir hayran kitlesine ulaşmasıyla birlikte oluşan dizi turizmi ile beraber iyi bir yıl geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

YEREL YÖNETİMLER TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Otellerin bulunduğu adreslerdeki yerel yönetimlerin yapmış oldukları çalışmaların önemine değinen Hüzmeli şunları ifade etti: Kendi bulunduğumuz ilçeden bahsedecek olursam Beyoğlu belediye başkanı sayın Ahmet Misbah Demircan’ın turizmden gelmesi biz otelciler ve bu bölgede yaşayan nufus için büyük bir şans. Beyoğlu ilçesinin tansiyonunu profesyonellikle tutan belediyenin gündüz farklı nüfusu, gece farklı nüfusu olan çok farklı şehirlerden , ülkelerden ve kültürlerden gelen insanları ağırlayan 24 saat yaşayan bir bölgenin zorluğunu yaşamasına rağmen başarısı bize de katkı sağlamaktadır . Turist ağırlamak sırf otellerimizin güzel konforlu olmasıyla bitmiyor ,turist otelden yani kendini soyutlamış olduğu bir mekandan çıkıp hayatın içine giriyor. Temizlikten tutun, caddelerin, sokakların düzenine, ulaşımına, hizmetlerine kadar bunların hepsi çok önemli. Büyük şehir belediyesinin ve Beyoğlu belediyesinin güzel çalışmaları özellikle sayın Demircan başkanımızın turizm kökenli olmasının avantajlarını yaşıyoruz. Sanıyorum bu durum diğer ilçeler için de geçerlidir.


 

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEĞİZ

Avrupa’da özelliklede Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz sonrası Yunanistan’dan gelen ziyaretçilerin sayısında azalmalar olduğunu belirten Hüzmeli, bu durumun aşılması ile ilgili ciddi projeler geliştirdiklerini ve bu sayede İstanbul’u tekrar cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi. Nasıl olacak bu dediğimizde kısaca açıklama yapan Hüzmeli şunları ifade etti: İstanbul’a gelen Turistlerin dini günleri ve bayramları var mesela paskalya gibi. Herkesin kendi dinince ibadetleri ve yapılması gerekenler listesini düşünerek gidilmesi ve görülmesi gereken yerler, yapılması gerekenler ve fiyat avantajlarının da olduğu bir paket hazırlayarak her isteklerine ulaşmalarını sağlayacak bunları turizm firmaları ile toplu şekilde organize ederek misafirlerimizin tam hizmet almasını sağlayacağız. Her bir misafirimizin arzusuna tercüman olacağız ve bu şekilde cazibe merkezi haline geleceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.