İstanbul’da 'Bir Garip Orhan Veli'

İstanbul’da 'Bir Garip Orhan Veli'

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden İstanbul şairi, yazar Orhan Veli Kanık, kurucusu olduğu ‘Garip’ akımının 70. yılında anılıyor.

 Türk edebiyatının en önemli isimlerinden İstanbul şairi, yazar Orhan Veli Kanık;  kurucusu olduğu ‘Garip’ (1.Yeni) akımının 70. yılında anılıyor. Garip akımının geçen 70 yılda edebiyatımıza getirdiği yenilikler, serbest şiir anlayışı ve bu akımın sonraki dönemlere etkileri etraflıca tartışılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 21 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek program; Orhan Veli’nin fotoğraf, karikatür ve eser örneklerinden oluşan sergi açılışıyla başlacayak.

Daha sonra Orhan Veli’nin hayatını ve yazarlık serüvenini anlatan belgesel film gösterimi katılımcılarla buluşuyor.  Programın açık oturum kısmını Doğan Hızlan’ın tabiriyle bir edebiyat arkeoloğu olan Prof. Dr. Haluk Oral yönetiyor.  Keyfli sohbette konuşmacı olarak gazeteci yazarlar Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz ve Orhan Veli Şiir Evi’nin kurucusu yazar M.Şeref Özsoy bulunuyor.

Programın sonunda Orhan Veli’nin kız kardeşi, Füruzan Yolyapan ‘ın yıllarca sakladığı kayıtlardan meydana gelen,  kendi sesinden şiirlerden oluşan cd ve ‘Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti’ adlı kitap katılımcılara hediye edilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.