İstanbul'da nükleer zirve

İstanbul'da nükleer zirve

İran Nükleer Başmüzakerecisi Celili, Türkiye'ye geldi. ABD basını, İran'daki siyasi çekişmelerin uzlaşıyı zora soktuğunu yazdı.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Almanya'nın oluşturduğu              5 + 1 grubu ile İranarasındaki nükleer müzakereler yarın İstanbul'da yapılacak. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, müzakereler toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geldi. 

İran
 Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Tahran'dan Atatürk Havalimanı'na gelen Celili, daha sonra kalacağı otele hareket etti.

UZLAŞIYA SİYASİ ENGEL 

Öte yandan ABD basını 
nükleer müzakerelerin, Tahran yönetimi içerisinde süren siyasi çekişmeler nedeniyle sonuçsuz kalabileceği uyarısında bulundu.Wall Street Journal Gazetesi, İran Dışişleri kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad arasındaki gerilimin, müzakereleri çıkmaza sokabileceğini yazdı. 

Habere göre 
Hamaney’e yakın isimlerden Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve nükleer başmüzakereci Said Celili, görüşmelerin olumlu sonuçlanması için daha yapıcı bir tavır takınma yanlısı. Buna karşın Ahmedinejad’ın İran’ın nükleer programından geri adım atmak istemediği biliniyor. Bu durumda son söz sahibi olan Hamaney’in, Ahmedinejad
’a karşı güçsüz görünmemek için müzakerelerde daha sert bir tavırdan yana olabileceği öngörülüyor. 

İSRAİL ŞARTI 

Öte yandan Debka sitesi, İran’ın müzakerelerde Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’nın ek protokolünü imzalamayı teklif edeceğini, bunun karşılığında İsrail’in de anlaşmaya taraf olmasını isteyeceğini öne sürdü.
 
 
  
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.