İstanbul’da Piyano Festivali Rüzgarı

İstanbul’da Piyano Festivali Rüzgarı

Pera Güzel Sanatlar’ın 7.’sini düzenleyeceği Pera Uluslar arası Piyano Festivali, 7-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek. Açılış konseri İş Kuleler Maslak'ta geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen festival bir hafta boyunca yurt içi ve yurt dışınd

Farklı ülkelerden ustalar bir arada  

2006 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Pera Uluslar arası Piyano Festivali, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslar arası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 6 – 22 yaş arası bini aşkın gence performans sunma imkanı sağlayacak.

Aktiviteler ve yarışmalar bir arada

Gençlerin sahne almasının yanı sıra Festival Programı içerisinde farklı aktiviteler de yer alıyor. 9-12, 13-16 ve 17-21 yaş kategorilerinde düzenlenecek üç ayrı yarışma ile gençleri teşvik etmek ve onlara uluslar arası bir jüri karşısında performans sunma imkanı tanımak amaçlanıyor. Bunun yanı sıra Festival kapsamında İtalya’dan Aldo RAGONE, Bulgaristan’dan Victor CHOUCHKOV, Avusturya’dan Maria PRINZ ,Almanya'dan Tomislw BAYNOV, Polonya'dan Stanislaw DEJA, Estonya'dan Natali SAKKOS ,Amerika Birleşik Devletleri’nden Tamara PODDUBNAYA,Fransa’dan Elena FİLONOVA, Macaristan'dan Noemi MACZELKA, Rusya'dan Margarita ALEKSEYVNA FYODOROVA ve Dimitry LYDKOV, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve Azerbaycan Devlet Sanatçısı Zöhrab ADIGÜZELZADE, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Samir MİRZAYEV gibi ustaların, resitalleri, master class’ları, sempozyumları ve seminerleri gerçekleşecek.

140.doğum yılında festivalde  

Bu yılki festivalin ana teması ünlü besteci Alexander Scriabin'in 140'ıncı doğum yılı olması dolayısıyla "Alexander Scriabin" yılı olarak anılacak ve bir hafta sürecek festivalde profesör sanatçılar ve sanatçı adayı yarışmacılar performanslarında Alexander Scriabin eserlerine yer verecek. 7 Mayıs'ta başlayan festival, çeşitli aktivitelerle Pera Güzel Sanatlar’ın Taksim binasında 13 Mayıs'a kadar devam edecek.

Pera 7. Piyano Festivali için detaylı program bilgilerine http://www.perafestival.org  internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.