İstanbul'da yunuslar neden ölüyor?

İstanbul'da yunuslar neden ölüyor?

İstanbul Boğazı'nda yunus ölümleri yaşanıyor. Dün sabah saatlerinde ölü bulunan iki yunusa gece saatlerinde bir yenisi daha eklendi.

 İlk olarak Zeytinburnu sahilinde, vatandaşlar kıyıya vurmuş iki yunusun ölüsünü buldu.

O yunuslara, gece saatlerinde Kumkapı sahilinde bulunan bir yunus daha eklendi.

unusların neden veya nasıl öldükleri en büyük soru işareti.

Uzun süredir İstanbul Boğazı'ndaki yunuslarla ilgili bilimsel çalışmalar yürüten Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) uzmanları konuyu araştırmaya başladılar.

"ÖLEN YUNUSLARDAN BİRİ EMZİREN BİR ANNE"
TÜDAV yönetim kurulu üyesi, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Arda Tonay bu konuda şunları söyledi: "Hayvanlar boğularak ölmüşler. Yunuslar akciğer solunumu yaparlar. Ve vücutlarında birşey olduğunu hissedince karaya çıkarlar. Bunu intihar etmek için değil tam tersi hayatta kalmak için yaparlar. Bu hayvanlar intihar etmezler.

Boğularak öldükleri için aklımıza iki olasılık geliyor. Birincisi bir hastalıktan ya da denizdeki bir toksik durumdan öldüler. Ki bu durumda ilk 48 saat çok önemli. Eğer bu yüzden öldülerse başka yunusların ve balıkların da ölmesini bekleriz. Bu durumu farkeden vatandaşlarımızın hemen Sahil Güvenlik, Deniz Polisi ya da Beyaz Masa'ya ihbarda bulunmaları gerekir ki, incelemelerimizi hemen başlatalım. İkinci olasılık ise şu anda İstanbul Boğazı'nda yoğun bir endüstriyel gırgır balıkçılığı yapılıyor. Yunuslar gırgır ağlarında ölmüş olabilirler. Bu da önemli bir olasılık... Ne yazık ki ölen yunuslardan biri dişi ve süt veren bir anne... Bu durumda onun yavrusu da aç kalacağı için ölecektir. Laboratuarda pazar günü karaya vuran iki hayvanın midesini açıcağız o zaman daha somut veriler elde etmemiz mümkün olabilecek." şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.